Gömülü sığ yapıların araştırılmasında iki-boyutlu özdirenç uygulaması ve elektrot dizilimlerinin karşılaştırılması
Application of two-dimensional resistivity for investigation of shallow buried structures and comparison of the electrode configurations
  1. Tez No: 295138
  2. Yazar: İNCİ ÖLMEZ DAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda oldukça önemli ilerlemeler yaşanan yüzey jeofiziğinde elektrik yöntemlerle yapılan başarılı uygulamaların sayısı artmaktadır. Kolay uygulanabilirliği ve hızlı olması bakımından elektrik yöntemler sıkça tercih edilen jeofizik yöntemlerdir.Bu çalışmada sığ iki-boyutlu iletken ve dirençli yapıların özdirenç tepkileri iirdelenmiş ve farklı elektrot dizilimlerin üstünlükleri karşılaştırılmıştır. Bunun yanında gömülü iletken bir prizma modeli üzerinde farklı elektrot dizilimleri için saha ölçümleri yapılarak değerlendirilmiştir. Model sonuçları ile gerçek saha verileri karşılaştırılmıştır. Elektrot dizilimleri olarak Wenner Alfa, Wenner Beta, Wenner- Schlumberger ve dipol-dipol dizilimleri kullanılmıştır. Kuramsal ve saha analizlerinden elde edilen sonuçlara göre kullanılan modellerin aranmasında Wenner Alfa ve Wenner-Schlumberger dizilimleri daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
The number of successful applications in electrical methods, which are related to near surface geophysics are increasing in recent years. Electrical methods are often prefered in geophysical methods because of their easy applicability and speed.In this study, response of shallow two-dimensional conductive and resistive structures was examined, and different advantages compared with other arrays. In addition, a prism embedded in the conductive model for the different electrode arrays have been evaluated by field measurements. Model results were compared with the field data. Wenner Alpha, Wenner Beta, Wenner-Schlumberger and dipole-dipole arrays were used. According to the synthetical and field results, Wenner Alfa and Wenner-Schlumberger arrays are suitable for these models.