Görüntü işleme teknikleri kullanılarak web tabanlı ışık dalgaboyuna göre bitki takip ve algılama sistemi
Web-based plant monitoring and sensing system according to wavelenght of light by using image processing techniques
- Tez No: 295141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoteknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında bir fanus içerisine yerleştirilen brachypodium bitkisine ayrı ayrı 6 kırmızı ? 3 mavi, 7 kırmızı ? 2 mavi ve 8 kırmızı ? 1 mavi renkli led lamba aydınlatmasına maruz bırakılmıştır. Bu aydınlatma şartlarında fanus içerisindeki nem, sıcaklık, FAR (Fotosentetik Aktif Radyasyon), oksijen ve karbondioksit değerleri belirli frekanslarda ölçülerek fotosentez eğrisi oluşturulmuştur. Elde edilen fotosentez eğrisi brachypodium bitkisinden elde edilen verimi gösteren bir ölçüt olarak kullanılmıştır. Fanus kapatıldıktan sonra brachypodium bitkisini çevrimiçi ve web tabanlı olarak izleme imkânı sunan bir arayüz geliştirilmiştir. Bu arayüzde aynı zamanda anlık olarak bu sensörlere ait ölçüm değerlerinin grafiği de izlenebilmektedir. Geliştirilen arayüzde ayrıca görüntü işleme teknikleri kullanılarak brachypodiumdan alınan bir görüntü üzerindeki en yoğun rengi bulma fonksiyonu, imgeleri kıyaslayarak iki imge arasındaki farklı pikselleri bulabilen imge karşılaştırma fonksiyonu ve ışık kaynağının RGB değerlerini hesaplayabilen bir program hazırlanmıştır. Algılayıcılardan elde edilen nem, sıcaklık, oksijen, karbondioksit ve FAR ölçümleri ayrıca veri madenciliği yöntemleri kullanılarak çıkarım yapılmış ve hangi ışık kaynağı varyasyonunun brachypodium bitkisinin verimliliğini arttırdığına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, brachypodium plants in the lantern exposed to 6 red ? 3 blue, 7 red ? 2 blue, 8 red ? 1 blue cloured led lamb light one by one. In this lighting conditions, humidity, temperature, oxygen, carbon dioxide and PAR values in the lantern has been measured to create the photosynthesis curve. This curve has been used for brachypodium yield criterion. An Interface has been developed for on-line or web-based monitoring brachypodium plant. Graphs of the measured values of the sensors also can be monitored in real-time by this interface. Additionally, this interface has been designed to detect the most intense colour, detect the different pixels and determine the RGB values of light source. Data mining methods has been used for inference to determine which light source variation is more effective for brachypodium plant by obtained from the humidity, temperature, oxygen, carbon dioxide and PAR measurements.