Çalışma hayatında maruz kalınan titreşimin ölçülmesi ve bu maruziyetten kaynaklanan titreşimin insan sağlığına etkisi
Measurement of the vibration subjected during worklife and effects of vibration on health
- Tez No: 295140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsan titreşimi, titreşen yüzeyler ile direk temasın sonucu olarak kişi tarafından hissedilen titreşim olarak tanımlanır. Titreşim, konforsuzluk hissine, iş veriminde düşüşe ve fiziksel hasara neden olabilir. Kişilerin maruz kaldığı titreşimin güvenli seviyelerini belirlemek için titreşim ölçüm ve analizleri gereklidir. İnsan titreşimi, iki ana değerlendirme kategorisine ayrılabilir; el-kol ve tüm vücut olmak üzere ?Çalışma Hayatında Maruz Kalınan Titreşimin İnsan Sağlığına Etkisi? konulu tez çalışması ile titreşim fiziği, titreşime ait fiziksel parametreler, titreşim çeşitleri, ölçüm ve analiz cihazları, ölçüm ve analiz yöntemleri, titreşimin sağlık etkileri, korunma metotları, maruziyet sınır ve etkin değerleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasınında İSGÜM (Merkez)'de 2006-2009 yılları arasında yapılan titreşim ölçüm sonuçlarına ayrıca, bir otomobil fabrikasında yapılan ölçümlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human vibration is defined as the vibration experienced by the human body as a result of direct contact with vibrating surfaces. These surfaces include the floor of buildings, the seats of vehicles and the handles of power-driven tools.. Vibration may cause discomfort, a reduction in work output or even physical damage. In order to quantify and assess safe levels of human exposure to vibration, measurements and analysis of vibrations are necessary. Human vibration can be categorised into two major areas of evaluation; i.e. hand-arm and whole body. With this thesis scoped vibration, aimed to give information about the physics of vibration, the parameters of vibration, the types of vibration, the measurement and analysis equipments, the methods of measurements and analysis, the health effects of vibration, the methods of prevention, the exposure limit and action values. The results of vibration measurements done by ISGUM (Center) between 2006-2009 years have given in the end of this thesis.