Görüntü işleme araçları ile mobil ortamda aydınlatma tasarımı yazılımı
Software of lighting with image processing systems
  1. Tez No: 353544
  2. Yazar: MUZAFFER TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada görüntü işleme araçları ve algoritmaları kullanılarak mobil cihazlarda görüntü işleme uygulamaları geliştirmeye olanak sağlayan sunucu-işlemci mantığı ile çalışan bir model tasarlanmıştır. Tasarlanan bu model aydınlatma hesabı için kullanılmıştır. Hazırlanan yazılımla cep telefonu gibi mobil alana kurulan sistem dahili kamerası sayesinde aydınlatma tasarımı yapılacak mekanın en, boy, tavan ve duvar bilgilerinin fotometrik değerlerini alabilme özelliğini sahiptir. Bu elde edilen veriler mobil ara yüz ile sunucuya gönderilmektedir. Sunucuya gönderilen veriler görüntü işleme teknikleri kullanılarak toplam ışık akısı için gerekli formüllere yerleştirilir. Veri tabanından gelen armatür çeşitlerine göre kullanıcının seçtiği armatür ile hesaplanan toplam ışık akısından, armatürden kaç adet kullanılacağı ve yerleştirme konumları uluslararası standartlara göre hesaplanarak bir aydınlatma raporu gönderilir. Böylece aydınlatma tasarım programları mobil hale getirilmiştir. Geliştirilen sistemin mobil ara yüzünde Java altyapısı ve opencv kütüphaneleri kullanılmıştır. Web altyapısında wcf web servisi ve asp.net kullanılmıştır. Sunucu alt yapısında Windows servisleri, Emgucv ve C#, veri tabanı olarak da Msssql kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a model application in server-client structure is designed using image proccesing tools and algorithms which enables image processing in mobile devices. In this thesis this model is also used for lighting calculation. Developed software has ability to calculate width and height values as well as photometric values of ceiling and walls of the room whose photograph is taken via internal camera of any mobile device. These values are sent to the server-side software using interface of the client-side mobile application. Total luminous flux is calculated by server-side software using formulas and incoming data. A lighting report is sent as a response by server-side software in international standarts of placement of armatures according to the calculated total luminous flux and user selected armature type. Thus, lighting design software is mobilized. The mobile interface of system is developed using Java programming language and opencv libraries. Server-side software is programmed with WCF Web Services of .NET Technology using C# programming language as well as Emgucv image processing libraries. Armature types and relevant data is stored in MSSQL database on the server-side.