Elektromanyetik alan yayıcı cihazların kas dokusunda oluşturduğu etkinin modellenmesi ve analizi
Modelling and analysing of effect in muscle tissue for electromagnetic field emitting devices
- Tez No: 295172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında günlük hayatta maruziyetinden sakınılamayan farklı frekanslardaki cihazların oluşturduğu elektromanyetik yayılımın kas dokusu üzerine etkilerini incelemek amaçlı kas eşdeğer modelleri oluşturulmuştur. Günümüzde elektromanyetik alan yayan cihazların kullanımının giderek yaygınlaşması maruz kalınan frekans ve güç seviyelerinin çeşitliliğini artırmaktadır. Elektromanyetik dalgalar farklı güçlerde ve farklı frekanslarda, insan vücudunda değişik etkilerde bulunmaktadır. Bu etkiler vücutta dokuları ısıtmakta veya kimyasal yoldan değişimlere yol açmaktadır.Bu çalışmada, özellikle 900 ve 1800 MHz frekanslarındaki cep telefonu ve 2.45 GHz frekansındaki kablosuz haberleşme cihazlarının ve ayrıca 27.12 MHz frekansındaki tıbbi fizyoterapi tedavi cihazlarının (kısa dalga diatermi) insan kas dokusu üzerine etkilerini belirlemek amaçlı modeller oluşturulmuştur. Çalışmada kas dokusunun elektriksel özellikleri göz önüne alınarak oluşturulan bilgisayar simülasyonlarında özgül soğurma oranı (SAR) ve elektrik alan değerleri belirlenmiş ve ayrıca farklı frekanslar için doku eşdeğer sıvıları oluşturarak, bu fantom model üzerinde elektromanyetik maruziyetin oluşturduğu ısıl değişimler ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the muscle equivalent tissue models were examined for unavoidable electromagnetic radiation from various devices which used in daily life. Nowadays, daily exposure growing because of the increasing use of electromagnetic field-emitting devices and their widespread diversity of the frequency and power levels. Electromagnetic waves make different effects in different frequencies and different strengths human body. This effect causes some changes in body by heating or chemically.In this study, especially the 900 and 1800 MHz frequencies for mobile phone and 2.45 GHz frequency for wireless communication devices and also the 27.12 MHz frequency for medical devices, physiotherapy treatment (short-wave diathermy), and models are aimed for determining their effects on human muscle tissue. By taking into consideration the electrical properties of muscle tissue in the study, computer simulations were created for determining the specific absorption rate (SAR) and electric field values, and also, tissue equivalent liquids were made for different frequency values. Thermal changes in this phantom were measured for validation on the model of electromagnetic exposure as well.