Bremsstrahlung foton ışınımı için radyatör parametrelerinin belirlenmesi
Determination of radiator parameters for bremsstrahlung photon radiation
  1. Tez No: 295173
  2. Yazar: ZEHRA NUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'de ilk defa kurulması planlanan Türk Hızlandırıcı Merkezi projesinde hayata geçirilecek olan ilk tesis TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara) Türkiye'nin ilk radyasyon ışınım kaynağı olması bakımımdan önemlidir. Bu tesiste elektron demeti 10-40 MeV enerji aralığında hızlandırıldıktan sonra IR-SEL üretimi yanında çeşitli Nükleer Fizik araştırmaları için bremsstrahlung fotonlarının üretildiği bremsstrahlung deney istasyonu kurulacaktır.Bu çalışmada kurulacak olan bremsstrahlung deney istasyonunun önemli donanımlarından biri olan radyatör tasarımı FLUKA simülasyon kodu kullanılarak yapılmıştır. Gelen elektron demet enerjisine bağlı olarak farklı kalınlıklardaki Al, Cu, Nb ve Ta radyatörleri için oluşan bremsstrahlung foton akıları ve fotonların açısal dağılımları incelenmiş, radyatör metalleri üzerinde depo edilen enerji hesaplanmıştır. Yapılan simülasyonlar sonucunda Ta metalinin diğer metallere göre en yüksek foton akısına ve en ideal açısal dağılıma sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara), which is the first facility to be implemented in the Project of Turkish Accelerator Center, is very important in terms of being the first radiation source of Turkey. After electron beam is accelerated within the energy range of 10 to 40 MeV, there will be established bremsstrahlung facility produced bphotons for various nuclear physics research besides the production of IR-SEL.Radiator, which is one of the most important equipment of the bremsstrahlung facility has been designed using FLUKA code in this study. Depending on incoming electron beam energy bremsstrahlung photon flux and angular distribution of photons formed for A1, Cu, Nb and Ta with different thickness has been investigated and the energy stored up on radiator metals has also been calculated. It has been obtained as a result of simulation that Ta metal has the highest photon flux and the optimum angular distribute campared with other metals.