Soğan (Allium cepa) ve sarımsaktaki (Allium sativum) fenolik bileşiklerin HPLC yöntemiyle tayin edilmesi
Determination of phenolic compounds in onion (Allium cepa) and garlic (Allium sativum) by HPLC method
- Tez No: 295171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESENGÜL KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Isparta yöresindeki soğan ve sarımsak örneklerinin fenolik madde profilleri yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) metodu ile belirlenmiştir. Tayini yapılan fenolik maddeler, gallik asit, protokateşik asit, p-hidroksibenzoik asit, klorojenik asit, kafeik asit, ferulik asit, ellagic asit gibi fenolik asitlerle; mirisetin, kuarsetin, luteolin, kemferol, isorhamnetin gibi flavonoidlerdir.Üç farklı yöntemle hazırlanan örnekler için en iyi ekstraksiyon yönteminin, 1,2 M HCl içeren %50 metanol ile 80 ºC'de 2 saat hidroliz olduğu belirlenmiştir. Buna göre en çok bulunan fenolik maddeler kırmızı soğanda kuarsetin iken, yeşil soğanda ve beyaz soğanda p-hidroksi benzoik asit, sarımsakta ise mirisetin olarak tespit edilmiştir. Kırmızı soğanda, 13,6±0,06 µg/g kuarsetin, yeşil soğanda 18,6±0,6 µg/g p-hidroksi benzoik asit, beyaz soğanda 10,5±0,07 µg/g p-hidroksi benzoik asit, sarımsakta ise 4,5±0,10 µg/g mirisetin belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phenolic compounds profiles of onion and garlic samples in the region of Isparta have been determinated by High Performance Liquid Chromatography (HPLC) method. Determined phenolic compounds are phenolic acids such as gallic acid, protocatechuic acid, p-hydroxybenzoic acid, chlorogenic acid, caffeic acid, ferulic acid, ellagic acid and flavonoids such as myricetin, quercetin, luteolin, kaempferol, isorhamnetin.It has been identified that best extraction method for samples prepared three different methods is 2 hours hidrolize at 80 ºC with 50% methanol contained 1,2 M HCl. According to this it has been determined that the most contain high amount phenolic compounds are quercetin for red onion, p-hydroxybenzoic acid for green onion and white onion, myricetin for garlic. It has been determined that 13,6±0,06 µg/g quercetin in red onion, 18,6±0,6 µg/g p-hydroxybenzoic acid in green onion, 10,5±0,07 µg/g p-hydroxybenzoic acid in white onion and 4,5±0,10 µg/g myricetin in garlic.