Bağlarbaşı (Sücüllü-Yalvaç, Isparta) demirli boksit cevherleşmesinin jeolojik ve jeokimyasal özelliklerinin araştırılması
Investigate the geological and geochemical characteristics of ferruginous bauxites mineralization around Bağlarbaşi (Sücüllü-Yalvaç, Isparta)
- Tez No: 295182
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışma alanı Sultandağları'nın batısında yer almakta ve yaklaşık 88 km2'lik bir alanı kapsamaktadır.İnceleme alanının stratigrafik istifinde alttan üste doğru Üst Kambriyen ? Alt Ordovisiyen yaşlı sleyt, şist, arakatkılı kireçtaşı ve mermerlerden meydana gelen Sultandede formasyonu, üzerinde Orta-Üst Jura-Alt Kretase (?) yaşlı dolomit ve kireçtaşlarından oluşmuş Hacıalabaz formasyonu bulunmaktadır. İnceleme alanında Sultandede ve Hacıalabaz formasyonunu keserek gelen doleritler yer almaktadır. Çalışma alanının konusunu da oluşturan lateritler bölgedeki doleritler üzerinde gelişmişlerdir. İstifin en üstünde ise Üst Miyosen yaşlı ince katmanlı kireçtaşı, ince orta katmanlı killi kireçtaşı ve kireçtaşlarından meydana gelmiş Yarıkkaya formasyonu bulunmaktadır. Tüm bu formasyonların üzerinde de topografya ile uyumlu olarak alüvyon birikimi söz konusudur.İnceleme alanının da içerisinde bulunduğu bölgede Kaledoniyen, Hersinyen ve Alpin orojenez fazlarının etkileri gözlenmektedir. Bölge günümüzdeki yapısını Alpin orojenezi sonrası kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located west of Sultandağları'nın and covers an area of approximately 88 km2.Stratigraphic sequence from bottom to top review of the Upper Cambrian - Lower Ordovician slate, schist, interbedded limestone and marble Sultandede formation occurred, on the Middle-Upper Jurassic-Lower Cretaceous (?) formation of dolomite and limestone are formed Hacıalabaz. By cutting off the formation of dolerite from the study area is located in the Sultandede and Hacıalabaz. Forming the subject of the study area in the region laterites developed on dolerites. Thin layer at the top of the sequence of the Upper Miocene limestone, argillaceous limestone and limestone thin middle layer is composed of Yarıkkaya formation. All of these formations in accordance with the topography on the accumulation of silt in question.Caledonian is located within the study area in the region, and the Alpine orogeny Hersinyen phases observed effects. Gained after the current structure of the Alpine Region.