Harşit çayı-Bağlarbaşı (Gümüşhane merkez) yer altı suyu potansiyelinin elektrik özdirenç yöntemi ile araştırılması
Investigation of Harşit cayi-Baglarbasi (Gümüshane Centre) groundwater potential by electrical resistivity method
  1. Tez No: 947995
  2. Yazar: MOHAMED ABUBAKAR ISAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERKAN SİPAHİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA ALTUNDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bağlarbaşı Mahallesi, Harşit Çayı boyunca çalışma alanı, granitoyid, tortul ve volkanik kayaçlardan oluşan bir jeolojik yapıya sahiptir. Paleozoyik yaşlı Gümüşhane Granitoyidi, çalışma alanının tabanını oluştururken, bunun üzerine volkano-tortul özellikler gösteren Şenköy Formasyonu ve Berdiga Kireçtaşları uyumlu bir şekilde yerleşmiştir. Gümüşhane Granitoyidi, granit ve granodiyorit bileşiminde olup, çatlak ve kırık yapılarla karakterizedir. Şenköy Formasyonu andezit kayacı, Berdiga Kireçtaşları ise kalsit minerali içerir. Araştırma kapsamında, çalışma alanında Düşey Elektrik Sondajı (DES) ve Elektrik Özdirenç Tomografisi (ERT) yöntemleri kullanılmıştır. DES ölçümleri, Schlumberger elektrot dizilimiyle 10 farklı noktada; ERT ölçümleri ise Wenner-Schlumberger dizilimiyle iki profil boyunca gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, yeraltı yapılarının konumsal dağılımı ve elektriksel özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler, yer altı jeolojik yapısının net bir şekilde belirlenmesinin yanı sıra, yer altı suyu potansiyelinin değerlendirilmesinde de önemli katkılar sağlamıştır. Özellikle düşük özdirençli alanlar, yoğun killi ve geçirimsiz birimleri, yüksek özdirençli alanlar ise kumlu-çakıllı seviyeleri ve potansiyel yer altı suyu seviyelerini (YASS) göstermektedir. ERT profillerinde yer alan bu özelliklere sahip bölgelerde açılacak sondaj kuyularının yüksek verimle su sağlayacağı öngörülmektedir. Ayrıca, derin sondajlar için 50–300 ohm metre aralığındaki zonlar, sürdürülebilir su temini için uygun olarak değerlendirilmiştir kök ortalama kare. Elde edilen veriler, çalışma sahasında sürdürülebilir yer altı suyu yönetimi açısından önemli bir temel oluşturmuş ve sondaj yerlerinin bilimsel esaslara dayalı olarak belirlenmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The study conducted along the Harşit River in Bağlarbaşı District is based on a geological structure consisting of granitoid, sedimentary, and volcanic rocks. The Paleozoic-aged Gümüşhane Granitoid forms the base of the study area, over which the Şenköy Formation, exhibiting volcanic-sedimentary characteristics, and the Berdiga Limestone are conformably found, respectively. The Gümüşhane Granitoid is composed of granite and granodiorite, characterized by fractures and fault structures. The volcanic rocks of the Şenköy Formation are andesite. The Berdiga Limestone is primarily composed of calcite mineral. Geophysical measurements were conducted in the study area using a Schlumberger electrode configuration with expansion geometries at 10 different points. Vertical Electrical Sounding (VES) and Electrical Resistivity Tomography (ERT) methods were employed in the study area to investigate the subsurface structures. The VES measurements were conducted at ten distinct locations using the Schlumberger electrode configuration, while the ERT data were acquired along two profiles using the Wenner-Schlumberger array. These complementary geophysical methods enabled the assessment of the spatial distribution and electrical resistivity variations of subsurface formations, providing valuable insights into the geological and hydrogeological characteristics of the area. Specifically, areas with low resistivity were found to represent clay-rich and impermeable units, while high resistivity areas were identified as sandy-gravel layers, which could correspond to potential groundwater levels (GWL). It is predicted that wells to be drilled in the regions corresponding to these high-resistivity values in the ERT profiles will yield high water flow rates. Furthermore, zones with resistivity values ranging from 50 to 300 ohm-meters, showing continuity in depth, were found to be suitable for a sustainable water supply. The data obtained provided a critical foundation for sustainable groundwater management in the study area. By accurately delineating subsurface resistivity variations and hydrogeological conditions, the study facilitated the selection of optimal drilling locations based on scientific principles rather than empirical or arbitrary methods.