Silikon detektörlerde benzetim, modelleme ve analiz süreçleri
The simulation, modelling and analysis process in the silicon detectors
  1. Tez No: 295181
  2. Yazar: TUBA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZKORUCUKLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Silikon tabanlı cihazlar (piksel sensörler, silikon mikro-şerit detektörler, CMOS yapılar) son yıllarda hızlandırıcılarda, nükleer ve yüksek enerji fiziği deneylerinde, medikal görünteleme alanında, dozimetrelerde, yüklü parçacıkların tayini ve teşhisinde sıklıkla kullanılmaktadır.İyonize edici radyasyona cevap veren silikon tabanlı cihazların benzetiminde; uygulama voltajı, geometrik boyutlar ve katkılama değerleri gibi birçok teknolojik parametrelerin fonksiyonu belirlenerek sinyal, uzaysal ve enerji çözünürlüğü açısından performanslarını anlamak önemlidir.Bu tezde, farklı boyut, yapı ve doplama oranlarına sahip birkaç silikon detektörün modelleme çalışmaları yapılmıştır. Bu modelleme çalışmaları silikon tabanlı detektörlerde; enerji kaybı, yük dağılımı, kapasite hesabı, sinyal oluşumu, voltaj düşüsü ve I-V grafikleri üzerine yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, silicon based devices such as pixel sensors, silicon micro-strip detectors and CMOS structures have been used in accelerators, nuclear and high energy physics, medical imaging, dosimetry, idendification and diagnostics of charged particles.In the simulation studies, it is important to understand the response of of silicon-based devices to ionizing radiation with respect to applied voltage, geometric dimensions and doping concantration as the function of many technological parameters in terms of spatial, energy resolution, signal and noise ratio.In this thesis, simulation strudies carried out on a few silicon based detectors for different size, structure and doping concentration. These simulation studies are based on energy loss, charge distribution, capacitance, signal formation, voltage drops and I-V graphics for the silicon based detectors.