Yük ve yolcu taşımacılığında Göller Bölgesi için kombine taşımacılık sistemlerinin araştırılması
Research into combined systems of transportation of goods and persons for Lakes District
  1. Tez No: 295200
  2. Yazar: MEHMET GÖKAY GÖDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TIĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Akdeniz Bölgesinin Göller Bölgesinde bulunan Isparta ili, Türkiye'nin kuzeyini güneyine bağlayan bir geçiş noktasında olması sebebiyle yoğun bir trafik akışına sahiptir. Bu nedenle, ?Yük ve Yolcu Taşımacılığında Göller Bölgesi için Kombine Taşımacılık Sistemlerinin Araştırılması? konu başlıklı bir tez çalışması yapılmasına gerek duyulmuştur. Bu çalışmada, karayolu, demiryolu ve havayolu ulaştırma türleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Veriler, karayolu taşımacılığı için kamyoncular kooperatifinden, demiryolu taşımacılığı için TCDD Isparta Gar Müdürlüğünden, Gümüşgün istasyonu ve Göltaş Gar Şefliğinden, havayolu taşımacılığı için ise Isparta Süleyman Demirel havalimanından elde edilmiştir. Bu ulaştırma türleri ile mukayese ederek kombine taşımacılık alternatifi için de Antalya limanından denizyolu taşımacılığı maliyet birim fiyatları alınmıştır. Her bir ulaştırma türü için ürünler, miktarlar, maliyetler güncel verilerle incelenmiş ve grafikler halinde verilmiştir. Bu verilere dayanarak, Isparta ilinin mevcut kombine yük taşımacılığı araştırılmış ve alternatif öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Isparta, in Lakes District in the Mediterranean Region, is at a crossing point joining south and north. So, it has heavy traffic. For this reason, we considered preparing a thesis titled ?Research into combined systems of transportation of goods and persons for Lakes District.? In this work, transportation types via land, air and rail were studied, separately. Data were obtained from Truckman Society for land transportation, from Isparta Station Mastery, Chiefdoms of Gümüşgün and Göltaş Stations for rail transportation, and from Isparta Süleyman Demirel Airport for air transportation. For comparison, cost unit prices of maritime transportation were taken from Antalya Seaport. For each type of transportation; products, quantities and costs were considered by current data and shown by diagrams. Based on the data, the combined transportation of goods present was researched, and alternative proporsals were put forward.