Yüksek sıcaklıklar altında sarıçam kerestesinin kurutulmasının incelenmesi
Investigation of scots pine timber dry under the high temperatures
- Tez No: 295199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BOLATTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, sarıçam kerestesinin 105, 120, 135 °C deney sıcaklıklarında ve farklı basınçlarda kurutulması için 10 bar basınca kadar dayanabilen kurutucu tasarımı yapılarak imal edilmiştir.Sarıçam kereste deney numunelerinin kurutma öncesi ve sonrası özgül ağırlık değerleri ve eğilme dirençleri tespit edilmiştir. Yüksek sıcaklıklarda kurutulan kereste numunelerinden elde edilen kuruma süreleri, özgül ağırlıkları ve eğilme dirençleri, klasik kurutma sonucu elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Sarıçam kerestelerinin 105, 120, 135 °C deney sıcaklıklarında ortalama kuruma süreleri sırasıyla 14.5, 11 ve 10 saat, ortalama eğilme dirençleri sırasıyla 9.888, 10.714 ve 11.720 N/mm² olarak belirlenmiştir. Klasik kurutmada kurutma süresi 24 saat, eğilme direnci 9.145 N/mm² olarak bulunmuştur.Sonuç olarak, yüksek sıcaklıklarda basıncın etkisiyle kuruma süresinin klasik kurutmaya göre önemli derecede azaldığı ve eğilme direncinin sıcaklığın artışı ile arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a drier which endures up to 10 bar has been designed and manufactured for the purpose of drying the scotch pine timber in 105, 120, 135 C° experimental temperatures and under different pressures.Pre and post drying specific weight and bending strength values of Scotch pine timber test samples have been determined. Drying times, specific weights and bending strengthes which have been gotten from timber samples that have been dried in high temperatures have been compared with values that have been gotten from conventional drying. In the test temperatures of 105, 120, 135 °C, the average drying times of Scotch pine timbers have been noted as 14.5, 11 and 10 hours, and the average bending strengthes as 9.888, 10.714 and 11.720 N/mm², respectively. In the conventional drying, the drying time has been found as 24 hours, and the bending strength as 9.145 N/mm².Consequently, it has been fixed that drying time diminished significantly in comparison with conventional drying, and bending strength rose as the temperature increased.