Jeotermal alanların jeofizik yöntemlerle araştırılması: Bir uygulama örneği
Exploration of geothermal fields by means of geophysical methods: A case study
  1. Tez No: 295209
  2. Yazar: ESİN ÖZGÜLEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHEYR KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Jeotermal enerjinin, diğer fosil enerji kaynaklarına göre daha temiz, yenilenebilir ve ekonomik olması son yıllarda tüm dünya ülkelerinin bu enerji türüne olan ilgilerini arttırmıştır. Buna bağlı olarak ülkemizde de jeotermal enerji daha aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmış ve yeni sahaların devreye girme gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bu çalışmada jeotermal alanların potansiyelinin ortaya konulmasına ve kırık sistemlerinin tespitine yönelik jeofizik çalışmalarda hangi jeofizik yöntemlerin kullanıldığı açıklanmıştır. Kullanılan yöntemlerin birbirlerine göre güçlü ve zayıf yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma bir uygulama örneği ile pekiştirilmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada Jeofizik Servisi ve İleri Teknolojiler Ltd. Şti. tarafından Aydın il merkezi ile Germencik arasında yer alan çalışma sahasının jeotermal enerji potansiyelinin belirlenmesi amacıyla daha önceden toplanmış olan elektrik, gravite ve manyetik veriler yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu verilerden yararlanılarak çalışma alanındaki olası fay sistemleri ve jeotermal sistemle ilgili olabilecek horst-graben yapıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuçta yapıya uygun olarak bir jeotermal yer altı modeli geliştirilmiş ve yapılan çalışmalar ışığında araştırma bölgesinde sondaj için düşünülen muhtemel potansiyel alan belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since geothermal energy is more clean, renewable and economic than the other energy sources, in recent years, all world countries increased their interest on this energy. Accordingly, in our country, geothermal energy has been started to be used more common and new geothermal areas need to be openned. Therefore, this study defines which geophysical methods are used for geothermal studies whose aim is to define the potential of geothermal fields and to locate the fracture crack systems. The weak and the strong points of the used methods tried to be introduced according to the each other. This study was consolidated with a case example.In this study, the electric, gravity and magnetic data, which are collected to define the geothermal energy potential in the study area between the city centre of Aydın and Germencik by Geophysical Service and Advanced Technologies Ltd. Co., tried to be interpreted. By the help of these data, Horst-Graben structures which can be related with potential fault and geothermal systems in the work area, tried to be explained. Eventually, one geothermal underground model is improved which is suitable for the structure then with the help of these studies, the potential area is defined which has to be thought for drilling in the searching area.