Yalıtımlı hafif beton kiremit üretimi
Production of lightweight insulating concrete roof tile
  1. Tez No: 295210
  2. Yazar: TAMER EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında ignimbirit, pomza ve perlit gibi gözenekli, hafif, inorganik doğal endüstriyel hammaddelerin beton kiremit agregası olarak kullanılabilirliği irdelenmiştir. Başlangıç çalışmasında, hafif agregalar ile çimento bazlı reçete kombinasyonları hazırlanmış, laboratuar ortamında 5*5*5 cm'lik küp kontrol numuneleri üretilmiştir. Üretilen numunelerin birim ağırlıkları ve 28 günlük basınç dayanımları tespit edilmiş, sınır değerler baz alınarak hafif beton kiremit üretimi için uygun olabilecek reçeteler geliştirilmiştirİkinci aşamada uçucu kül ve genleştirilmiş perlit katkılı polimerik küp numuneler üretilmiştir. Numuneler üzerinde birim hacim ağırlık ve 28 günlük basınç dayanımı analizleri yapılarak agrega türlerinin, çimento oranlarının ve mineral katkıların numuneler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında en iyi sonuçları gösteren 12 reçete üzerinde üçüncü aşama olarak 10*20*2 cm'lik plaka şeklinde numuneler üretilerek eğilme dayanımı değerleri tespit edilmiştir. Numunelerin eğilme dayanımları ile basınç dayanımları arasındaki ilişki regrasyonel bir eşitlik yardımıyla bulunarak ikinci aşama çalışmalarına ait eğilme dayanımı değerleri kestirilmiştir.Son aşamada tüm deneysel süreçte en optimum sonuçları veren 5 reçete üzerinde iki farklı geometrik formda birebir hafif beton kiremit numuneleri oluşturularak teknik özellikleri incelenmiştir. Bulunan sonuçlar mevcut ürün türevleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, availability of lightweight, porous, natural and inorganic industrial raw materials like ignimbirite, pumice and perlite were examined as a concrete roof tile aggregate. In initial study, combinations of cement-based mixture were prepared with lightweight aggregates and 5 *5 *5 cm cube control samples were cast in the laboratory. Compressive strength at 28-days and unit weights of the samples were experimentaly determined. Also mixture proportions that are suitable for the production of lightweight concrete roof tile were developed according to limit values.In the second stage, polymeric cube concrete samples mixed with fly ash and expanded perlite were produced. Effects of aggregate type, cement ratio and mineral additives on the samples were investigated to determine compressive strenght at 28-days and the unit weight of samples. In third phase, according to the research findings, over 12 mixes showing best results in the form of 10*20*2 cm plate samples were produced and bending strength values were also determined. The relationship between the bending strength and the compressive strength of samples were estimated with the relation of a regressional equation. The samples of the bending strength values of the second stage were also estimated.At the final stage, lightweight concrete roof tiles in two different geometrical forms were cast based on the best five mixture proportions. And their technical specifications were examined. The results were compared with the existing product variants.