Proton değişim membranlı yakıt pilinin optimizasyonu
Optimization of proton exchange membrane fuel cell
  1. Tez No: 295224
  2. Yazar: BURCU BOZKURT ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÖZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yenilenebilir enerji teknolojilerinden bir tanesi olan yakıt pilleri ekonomik, güvenli, sessiz ve çevre dostu enerji çevrim araçlarıdır. Yakıt pilleri içinde hem çalışma sıcaklığı düşük hem de daha çok verim elde edilen PEM (Polimer elektrolit membran) yakıt pilleri bu alanda en çok tercih edilen yakıt pillerdir.Bu tez çalışmasında tek boyutlu kararlı halde çalışan PEM yakıt pillerinin matematiksel modellenmesi yapılmıştır. PEM yakıt pilinin farklı çalışma parametreleri için gaz konsantrasyon dağılımları, voltaj-akım ve voltaj-güç değişimleri belirlenmiştir. PEM yakıt pillerindeki elektrolit tabaka yani membranın kalınlığı ve membranın iletkenliğini arttırmanın yakıt pilindeki membran kaybının azaltılmasında önemli olduğu görülmüştür. PEM yakıt pilinde kütle transferinden kaynaklanan kayıplar farklı parametre değerleri değiştirilerek incelenmiştir. Yapılan bu çalışma literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırıldığında uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fuel Cells, which are renewable energy technologies, are reliable, quiet, affordable and eco-friendly energy cycling devices. Among fuel cells, PEM(Polimer elektrolit membran) fuel cells ,which work efficently at low temperatures, are the most preferable fuel cells in this field.The mathematical modelling of one-dimensional PEM fuel cells that work stablely, is performed in this dissertation. For the distinct working parameter of PEM fuell cells, the distributions of gas concentration, current-voltage and voltage-power changes are determined. It is observed that the increasing layer i.e the thickness and conductivity of the membrane, is vital on account of decrease in the power loss of the membrane in fuel cell. The losses originaing from the mass transer in PEM fuel cells are studied with changing the different parameters. This study is compared to the similiar one in the literature and found to be consistent with them.