Bor mineralelrinin tekstil terbiyesi alanında kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of application possibilities of boron mines in textile finishing processes
- Tez No: 295230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kumaşların maruz kalacağı kuvvetlere karşı dirençli olması önemlidir. Bilindiği gibi sürtünme,temizleme işlemlerine ve ışık gibi farklı koşullara maruz kalma kumaşın ömrünü azaltır. Tekstilürünlerinin kullanım süreleri boyunca makul tatmin sağlaması için olabilecek en yüksekmukavemet seviyesinin hedeflenmesi ve kazanılması önemlidir. Bu konuda son zamanlarda çokfazla çalışma mevcuttur. Özellikle bor maddesi üzerine çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır.Hafif, ısıya dayanıklı, yarı iletken bor karbür , oda sıcaklığında iken bilinen en sert üçüncümalzemedir ve 1100 °C' nin üzerinde daha da sertleşir. Düşük yoğunluk, kısa termik uzamakatsayısı, yüksek erime sıcaklığı, kimyasal saldırılara karşı yüksek direnç, yüksek termal kararlılık,yüksek termoelektrik güç katsayısı ve geniş bir nötron emme kesiti gibi birçok özgün özelliğesahiptir. Bu üstün özelliklerin birleşimi sayısız uygulama alanında kullanılabilirliğinisağlamaktadır. Bor karbürün kullanıldığı temel sanayi alanları hafif vücut zırhının, uçak zırhının,aşınmaya dayanıklı malzemelerin, katı haldeki nötron dedektörlerin üretimidir.B4C nano yapıların sentezinde karbon kaynağının kullanılması temeldir. En az 7000 yıldırinsanoğlu tarafından kullanılan amorf ve kristalin bölgeler içine dizilmiş polisakkarit zincirlerindenoluşan pamuk, nano gözenekli madde olarak kullanılan en eski ve en yaygın maddedir. Buçalışmada ise pamuklu kumaşın hem şablon hem de karbon elyaf üzerinde radyal olarak hizalanmışB4C nano yapıların sentezlenmesi için kullanılması düşünülmektedir.Bor karbür hafif, fakat mukavemeti oldukça yüksek olan nadir bileşiklerden biridir. Bu nedenleçalışmada, kumaşlarda üstün mukavemet oluşturma çalışmalarının en önemli dezavantajı olangiysideki ağırlık artışını ortadan kaldırmak ve üstün mukavemet beklentisini karşılamak amacıylabor karbür bileşiğinden faydalanılması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important for fabrics to be resistant to the exposed forces. As it is known, exposure to differentconditions such as light, friction and cleaning operations reduces the life of fabrics.During handlingof textile products, highest level of satisfaction is possible with targeting and acquisition ofmaximum resistance. Recently, many studies are carried out related to this subject. Studies whichfocuses especially on boron material are increasing gradually.Lightweight, heat-resistant, semi-conducting boron carbide is known as third hardest material atroom temperature and it further hardens at 1100 C. It has many unique features such as lowdensity, a short thermal expansion coefficient, high melting temperature, high resistance againstchemical attacks, high thermal stability, high thermoelectric power coefficient, a broad crosssection for neutron absorption. This superior combination of features ensures the availability of thismaterial in numerous application fields. Boron carbide is used mainly in the production of lightweight body bulletproof shield, air-craft protective coverings, solid state neutron detectors and frayresistant materials.In the synthesis of B4C nano structures, usage of carbon source is fundamental. Cotton is nanoporousmaterial and composed of polysaccharide chains between amorphous and crystallineregions. It is the oldest and most widely used material that is used by human beings at least 7000years. In this study, cotton fabric is planned to be used as both the template and the carbon sourceto synthesize large quantities of radially aligned B4C nanowires on carbon microfibers.Boron carbide is one of the rare, lightest but most strength compound. For this reason, to gain thespecialties of high performance protective cloth, it is planned to use boron carbide in this study.Keywords; Boron carbide, Fabric strength,Comfort2011,60 pages