Mobilya tasarımında fonksiyonellik ve ergonomi
Furniture design and ergonomics functionality
  1. Tez No: 295231
  2. Yazar: AYŞE KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yaşanan ortamlardaki rahatlık hissi ve çalışma performansı, öncelikle kullanılan mobilyaların fiziki vücut yapılarına uygunluğuna bağlıdır. Ergonomide, kullanılmakta olan araç-gereç gibi tüm donanımın kullanıcı antropometrisi ile uyumunun sağlanması gerekmektedir.Antropometrik iş istasyonu (çalışma ortamı) tasarımının amacı, mekansal boyutların insan vücut ölçülerine uyumunun sağlanması ile zararlı postürlerin eliminasyonu ve stresin minimizasyonudur. İnsanların bulundukları ortamdaki rahatları, fiziksel sağlığı, refahı ve performansı, kullandıkları araç-gereç ve donanımın insan vücuduna uygun olarak tasarlanması ile sağlanabilir. Bu çalışmada, Yükseköğrenim öğrencilerinin çizim masalarının ergonomisi hakkındaki görüşleri bir anket çalışması ile betimlenmiştir. Çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi Senirkent Meslek Yüksekokulu'ndaki öğrencilere uygulanmıştır. Çalışmada çizim masalarında 3 farklı eğim, taburelerde ise 2 farklı yükseklik kullanılarak 6 farklı kombinasyon yapılarak farklı zaman dilimlerinde anket uygulanarak, vücutlarının çeşitli bölgelerinde hissedilen rahatlık dereceleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Working environments in the sense of comfort and performance, primarily depends on the suitability of used furniture physics body structures. Ergonomics, user anthropometry has been used with tools such as the alignment of all the hardware needed.Anthropometric workstation (work environment) aim is to design, spatial dimensions, dimensions of the human body alignment with the elimination of harmful postures and minimizing the stress. People to relax their environment, physical health, welfare and performance, they use tools and equipment that can be achieved by the human body in accordance with the design. In this study, a survey of opinions about the ergonomics of higher education students was investigated by drawing tables. Suleyman Demirel University students applied to study Senirkent Junior Technical College.In the study, drawing in three different tilt tables, stools and two in six different combinations using different height, a survey done in forty-five minutes applied, in various parts of their bodies felt very comfortable.