Günümüz mobilya tasarımının zaman içinde değişen insan gereksinimleri ışığında incelenmesi
Study of the present furniture design in light of changing human demands by the time
- Tez No: 299286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mobilya, insanlık tarihinin başından itibaren, çeşitli gereksinimleri karşılamak için kullanılan eşyalardır. İnsanlar ilk olarak barınma, beslenme, uyuma, oturma eylemlerini karşılama gereğinden dolayı mobilyaya ihtiyaç duymuşlardır. Zamanla mobilya sadece bir gereksinimi karşılamakla kalmamış, yerleşik hayata geçilmesiyle sosyalleşmeninde beraberinde getirdiği bir olgu olarak karşımıza çıkmıştır. Toplumların kültürel, ekonomik, sosyal, teknoloijk açıdan gelişmesi ve değişmesi ile mobilya da farklılıklara uğramıştır. Sanayi Devrimi, Küreselleşme ve bunlar gibi toplumların genelini etkileyen olaylar malzeme, üretim, işçilik, hammadde konusunda alternatifler ortaya çıkmasını sağlamıştır. Böylelikle mobilya tasarımları da zenginleşmiştir.Tasarımcı bir mobilya tasarlarken, ergonomi, fonksiyonellik, estetik, malzeme, üretim yöntemleri ve psikoloji konularında da bilgi sahibi olmak zorunda ve bir ürün ortaya çıkarırken bazı sınırlar içinde kalmak durumundadır. Örneğin; ergonomi konusunda belirli ölçüleri dikkate almalı ve bunların dışına çıkmamalıdır. Bütün bunların dışında tasarımcı, toplumları etkileyen olayların, insanlar, dolaylı olarak da mobilya üzerindeki etkilerini bilmeli ve tasarımlarını o şekilde yönlendirmelidir.İnsanlık tarihi boyunca değişen ve gelişen koşulların, mobilya tasarımına etkilerine ve mobilya tasarımında bağlı kalınması gereken faktörlere çalışma da yer verilmiştir. Tasarımcının, tasarıdan, uygulamaya kadar giden süreçte izlemesi gereken yollar da çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Furnitures, till the beginning of the history of mankind, are the goods to meet various demands. Mankind first needed the furnitures to meet their needs for housing, nourishment, sleeping and living. However apart from fullfilling these simple demands, furnitures have been evolved through the time and they became a phenomenon which was brought to daylight by mankind as they adopted the settled lifestyle and socialized. Furnitures have been changed as societies had advanced on cultur, economy, social life and technology.Industrial revolution, globalisation and happenings as such which affected the life style of masses, also created new and alternative ways for materials, workmanship, manufacturing and raw materials, and thanks to same furniture designs have been enriched during the course..A designer has to have knowledge about ergonomy, functionality, aesthetic, materials, wazs of production and psychology when designing a furniture and has to obey certain boundaries when creating a product. For example; one has to take into consideration certain measurements about ergonomy and should not exceed of it?s limits. Also apart from all these points, a designer, should observe and realize the effects of the incidents, which influenced the whole society, on humans and remotely on furnitures and has to design the product considering all these effects.All these effects of the changing and developing conditions during the course of the history of mankind on furniture design and elements that should be adhered during a designing process have been the subjects of this study. Also the steps, which a designer should follow from designing till implementation period, are a part of this study.