Şet çatılı çelik bir yapının EC3 ve LRFD yönetmeliklerine göre karşılaştırılmalı boyutlandırılması
Comparative design of a shed roofed steel structure according to EC3 and LRFD
  1. Tez No: 295250
  2. Yazar: SAMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada dünyada çok yaygın olarak kullanılan, sınır durumlar prensibine dayanan iki farklı yönetmelik olan Eurocode 3 ve AISC 360-05/ LRFD yönetmliklerine göre karşılaştırmalı olarak boyutlandırma yapılmıştır. Türkiye şartlarında yapının maruz kaldığı rüzgar, kar yüklerinin etkimesinde ilgili yabancı yönetmelikler göz önünde bulundurulmuştur. Deprem yükü için EC3 ve LRFD yönetmeliklerinin ilgili sismik yönetmelikleri, DBYBHY kapsamında tanımlanan parametrelere karşılık gelen parametreler modifiye edilerek kullanılmıştır. Söz konusu yapı her iki yönetmeliğe göre boyutlandırılıp karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu karşılaştırma yapılırken yapıya etkiyen yükler her iki yönetmeliğin referans aldığı yönetmelikler dikkate alınarak yük etkilerindeki farklar da ortaya konulmuştur. Yapının iki farklı yönetmeliğe göre analiz edilip boyutlandırılması sonucu ortaya çıkan önemli farkların karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is presented as a M.Sc thesis, comparative design of a shed roofed steel truss structure is performed according to Eurocode 3 and LRFD. Snow and wind load values for this structure in Turkish standarts are taken into account, but loading forms are performed according to both related codes. For seismic loads, related seismic codes of EC3 and LRFD are used by modifying the parameters defined in Turkish eartquake code to equivalent parameters. Structure is designed and compared according to both codes. At this comparison, load effects are taken into account by the related codes which referred respectively by EC3 & LRFD although these loading differences are resulted. Main design results and vital differences are discussed according to both codes.