Hidrokarbon reçinelerin polimerizasyonu
The Polimerization of terpene resins
  1. Tez No: 29530
  2. Yazar: FATİH MEHMET ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ Y. BİLGESU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi HİDROKARBON REÇİNELERİN POLÎMERÎZASYONU Fatih Mehmet özel Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ali Y. BÎLGESÜ 1993, Sayfa : 143 Jüri : Doç. Dr. Ali Y. BÎLGESÜ : Prof.Dr. Mustafa ALPBAZ : Doç. Dr. Ahmet BİÇER Bu çalışma, yüksek verimle oldukça açık renkli terpen reçinesi üretmek amacıyla yapılmıştır. Alfa-pinen, beta-pinen, dipenten gibi çeşitli terpenlerle am pirik formülü CıoHıe yapısındaki terpenler solvent ortamında Friedel-C rafts tipi katalizörler olarak bilinen A1Cİ3, AIBhs, BF3, ZrCls, BF3(C2Hs)20, SnCİ4 v. b. katalizörle rle polimerize edilmişlerdir. Polimerizasyon üç ağızlı, yuvarlak tabanlı, ceketten ısıtmalı, manyetik karıştırmalı, yarı kesikli olarak çalıştırılan bir cam balonda gerçekleştirilmiştir. îlk olarak, çözücü ve katalizör reaktöre konulmuş ve homojenliği sa.Ql.amak için bir müddet karıştırılmıştır. Daha sonra, terpen karışımı, bir ilave etme hunisi yardımıyla, ortama tedrici olarak ilave edilmiştir. Reaksiyon, dört ayrı katalizörle yapılmış ve her bir katalizör için verim, yumuşama noktası ve değişik katalizör oranlarının verim ve yumuşama noktası üzerine etkileri ile reaksiyon sıcaklığının verim üzerine etkileri incelenmiştir. Her bir deneyde, 500 mi çözücü, 10 g katalizör ve 500 gr terpen karışımı kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Terpenler, Friedel-C rafts katalizörleri, Polimeri zasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE POLYMER! ZATÎON OF TERPENE RESINS Fatih Mehmet ÖZEL Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Secience Department of Chemical Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Ali Y. Bî LGESÜ 1993, Page : 143 Jury : Assoc. Prof.Dr. Ali Y. BÎLGESÜ : Prof.Dr. Mustafa ALPBAZ ; Assoc. Prof. Dr. Ahmet BÎÇER This study was made to produce terpene resin in a high yield and very light in color. Various terpenes involving beta-pinene, alpha pinene, dipetene and the like having the empirical formula CıoHıs were polymerized in a solvent and in the presence of a metal halide catalyst of the Friedel-C rafts type, for example AICI3, AlBrs, BF3, ZrCls» BF3 (C2Hs)2Ö, SnCİ4 and the like. The polymerization reaction was carried out continously in a three-neck, round bottom glass flash with magnetic stirring and a heating jacket. Firstly, the solvent and catalyst were poured in to the flask and stirred for homogenity for a moment. Then terpene mix ture was gradually introduced to the medium through a additional funnel, and for each of these catalyst, the effects of yield, sof tening point and the effect of reaction temparature on yield were investigated. In each experiment, 500 ml of solvent, 10 g of catalyst and 500 gr of terpene mixture were used. Key words : Terpenes, Friedel-C rafts catalysts, polimerization.