Hidrokarbon reçinelerin terpen polimerlerinin eldesinde kullanımı
The Production of terpene polymers from hydrocarbon resins
- Tez No: 29528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ Y. BİLGESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HİDROKARBON REÇÎNELERÎN TERPEN POLÎMERLERÎNÎN ELDESÎNDE KULLANIMI Zeliha önder Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ali Y. BÎLGESÜ 1993, Sayfa : 81 Jüri : Doç. Dr. Ali Y. BÎLGESÜ : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ : Prof. Dr. Yuda YÜRÜM Bu çalışma, rosinin hafif fraksiyonlarından oluşan terpenin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç için, terpen; stiren ile susuz aluminyumklorür katalizörlüğünde ve toluen çözücülüğünde katyonik olarak kopolimerizasyona tabi tutulmuş ve kopolimerlerin yumuşama noktaları üzerine su buharı damıtmasının etkisi incelenmiştir. Kopolimerizasyon üç ağızlı, yuvarlak tabanlı, ceketten ısıtmalı, manyetik karıştırmalı, yarı kesikli olarak çalıştırılan bir cam balonda gerçekleştirilmiştir. îlk olarak, çözücü ve katalizör reaktöre konulmuş ve homojenliği sağlamak için bir müddet karıştırılmıştır. Daha sonra, terpen-stiren komonomer karışımı, bir ilave etme hunisi yardımıyla, ortama tedrici olarak ilave edilmiştir. Reaksiyon, 3 ve 6 saat sürelerde, 10°-45°C ve 10°~60<>C sıcaklık aralıklarında gerçekleştirilmiştir. Her bir deneyde, 100 mi çözücü, 5 g katalizör ve ağırlıkça 70:30 terpen-.stiren komonomer karışımı kullanılmıştır. Kopolimerizasyon sonunda, su buharıyla hafif ürünlerin üründen uzaklaştırılmalıyla, Halk-Bilye yumuşama noktası 15°-6Ö'!'C arasında değişen kopolimerler elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler ; Kopolimerizasyon, Terpenler, Yapıştırıcılar, Doğal Reçineler, Katyonik Kopolimerizasyon ve Eteri Yağlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE PRODUCTION OF TERPENE POLYMERS FROM HYDROCARBON RESINS Zeliha ÖNDER Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Secience Department of Chemical Engineering Supervisor : Assoc. Prof «Dr. Ali Y. BÎLGESÜ 1993, Page : 81 Jury : Assoc. Prof.Dr. Ali Y. BÎLGESÜ : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ : Prof. Dr. Yuda YÜRÜM This study was made to utilize terpene which was composed of the light product of rosin. For this aim, terpene and styrene were cationicly copolymer i zed by using toluene as solvent and anhydrous alüminyum chloride as catalyst and the effect of steam distillation on the softening point of copolymers was investigated. The copolymerization took place semi continously in a three- neck, round bottom glass flask with magnetic stirring and a heating jacket. Firstly, the solvent and catalyst were poured into the flask and stirred for homogenity for a moment. Then, terpene-styrene com- onomer mixture was gradualy introduced to the medium through a addi tional funnel. The reaction was allowed to proceed for either 3 or 6 hours, the temperature ranging from 10 to 45°C or 10 to 60°C. 100 ml solvent and 5 g catalyst were used in each experiment, the terpene: sty rene ratio being 70:30 (w/w). At the end of copolymerization, by removing the light products from copolymers with steam distillation, copolymers with Ring and Ball softening points varying in the ranges of 15 to 60°C were obtained. Key Words : Copolymerization, Terpenes, Adhesives, Natural Resins Cationic Copolymerization and Essensial Oils