Comparison of observed structural damages and code given structural performance limits
Yönetmeliklerde verilen yapısal deprem performans limitlerinin gözlemlenen hasarlar ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 295356
  2. Yazar: EMRE EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER İLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Son yıllarda, yeni inşaa edilecek yapıların ve bu yapıyı oluşturan elemanların deprem performans sınırlarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi çok popüler bir araştırma konusu haline gelmiştir. Doğrusal olmayan hesap yöntemleri yeni yapılacak binalar için daha ekonomik, mevcut binalar için ise çok daha güvenli değerlendirme olanakları sunmaktadır.Yapısal analiz yöntemleri içerisinde doğrusal hesap yöntemlerinden daha çok doğrusal olmayan hesap yöntemlerinin tercih ediliyor olmasının nedenlerinden bir tanesi de yapı ve yapı elemanlarının davranışlarında gerçeğe daha yakın sonuçlar bulunabilmesidir. Bununla birlikte, her bir farklı yapı için ve bu yapıları oluşturan elemanların karakteristik özelliklerinde ortaya çıkan değişkenlerin fazla olmasının yanına her yönetmeliğin bu doğrusal olmayan hesap yöntemlerine olan yaklaşımının faklı olması eklenince bu hesap yöntemleri tartışılabilir duruma gelmektedir.Bu tez çalışmasında, mevcut yapı ve yapı elemanlarının deprem performanslarının belirmesinde izlenen yolları ve analiz sonuçları; Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik DBYBHY 2007, Eurocode 8 ve ASCE/SEI 41 yönetmelikleri dikkate alınarak karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.Bu karşılaştırmanın sonrasında, tez çalışmasında kullanılan numuler için genel bilgiler ve bu numune deney sonuçlarının alındığı PEER (Pasific Earthquake Engineering Research Center) hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yukarıda belirtilen yönetmeliklere göre her bir numune için hesaplanan deprem performans limitleri deney sonucu ortaya çıkan hasar durumları ile tablolar halinde kıyaslanmıştır.Sonuç olarak, her bir numune için yönetmeliklere göre bulunan hasar sınırları deney sonuçları ile kıyaslanmıştır ve bu çalışma göstermiştir ki yönetmeliklerde verilen hasar sınırları hem birbileri ile hem de deney sonuçları ile farklılıklar gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the performance limits of structures and their members has become one of the popular research topics of non-linear structural analysis. Non-linear structural analysis provides more economical structures and also safety assessments for existing structures.In structural analysis, non-linear analysis is more preferable more than linear analysis because of more realistic assessments. However, large variations in structures, structural members and characteristics of these members and also different approaches of structural codes make non-linear structural analysis argumentative.In this thesis, Turkish Seismic Design Code (DBYBHY 2007), Eurocode 8 and ASCE/SEI 41-06 are compared with approaches of seismic performance assessments of existing structures.Then comparison of these codes, the general information about propertis of reinforced concrete columns and test results given from PEER (Pasific Earthquake Engineering Research Center) database. And also the damages and displacements of rectancular and circular specimens are compared with the corresponding given limits in the codes mentioned above.In conclusion, the estimations of the methods given in the codes are compared with each as well as the experimental results. This study has pointed that the performance limits given in the codes may significantly differ and also may conflict with experimental results.