Küçük hidroelektrik santraller ve dere yatağında bırakılması gereken can suyu miktarı
Hydroelectric power plant and environmental flow amount needed for stream bed
  1. Tez No: 295370
  2. Yazar: VEYSEL ÇİMENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UYUMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nehirler üzerinde yapılan su yapıları su miktarı, kalitesi ve dolayısıyla da su ekosistemi üzerinde etkiler oluşturmaktadır. Bu nedenle mansaptaki su ekosisteminin korunması için de gerekli düşük akımın (can suyu) belirlenmesi önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır.Hidrolojide düşük akım hesabı; içme ve sulama suyu temininde, hidroelektrik santrallerden verilecek minimum etek suyu hesabında, su kirliliğine yönelik çalışmalarda ve nehirlerdeki su ekosistemin devamlılığı için gerekli su miktarının belirlenmesinde kullanılmaktadır.Bu çalışmada nehirlerdeki ekolojik dengenin korunması için hidroelektrik santrallerden nehir yatağına bırakılacak minimum debinin belirlenmesi konusu incelenmiştir. Konuyla ilgili olarak literatürde yer alan çeşitli yöntemler değerlendirilmiş ve bu yöntemlerin dünya ülkelerinde kullanımı incelenmiştir. Ülkemizde yaşanan problemler, dünya ülkelerindeki eğilimler ile birlikte değerlendirilerek, bu problemlerin çözülebilmesi adına çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Structures built on rivers, have effects on water amount, water quality and consequently on water ecosystem. In this reason, determination of required environmental flow to protect water ecosystem in river mouth constitutes a significant problem.The calculation of low flow in science of Hydrology, is used for procurement of potable and irrigation water, calculation of downstream left from hydroelectric power plant, studies of water pollution and determination water amount needed for permanence of water ecosystem on rivers.In this study, determination of minimum flow rate left to river bed from hydroelectric power plant in order to protect ecological balance on rivers was investigated. Various methodologies according to the subject in literature, were evaluated and utilization of these methodologies in different countries was studied. The problems in our country, were evaluated with tendencies in different countries and various solutions were presented for these problems.