Dünya hurda hareketleri ve 2020 Türkiye projeksiyonu
World steel scrap movement and 2020 Turkey forecast
  1. Tez No: 295401
  2. Yazar: BİRSEN ATAKAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KELAMİ ŞEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
DÜNYA HURDA HAREKETLERİ VE 2020 TÜRKİYE PROJEKSİYONUDemir çelik ürünleri dayanıklı tüketim malları ve yatırım malları sanayinin ana girdisidir. Bu nedenle, bir ülkenin demir çelik ürün tüketim düzeyi, o ülkedeki refahın ve gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilir. Ekonomileri güçlü ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde demir çelik tüketimi sürekli artmakta ve tüketim hızını karşılayabilecek üretim kapasiteleri oluşturulmaktadır. Gelişmiş ülkelerde toplam demir çelik üretimi ve tüketimi içerisinde yassı çelik ürünün payının, gelişmekte olan ülkelere göre daha yüksek olması çelik tüketimi ile kalkınmışlık düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya koyar.2009 yılında Türkiye'nin toplam ham çelik üretiminin yaklaşık %75'i ark ocaklı tesisler, %25'i ise entegre tesisler tarafından gerçekleştirilmiştir. İnşaat demiri üretimi gerçekleştiren entegre tesislerde temel hammadde demir cevheri, elektrik ark ocaklı kuruluşlarda ise başlıca bileşeni demir olan kullanılma ömürlerinin sonuna gelmiş ürünler ile sektördeki üretim esnasında ortaya çıkan maddelerden oluşan demir- çelik hurdalarıdır. Hurdanın gerek hammadde, gerekse enerji tasarrufu sağlaması nedeniyle günümüzde önemi daha da artmıştır. Bugün, dünya sıvı ham çelik üretiminin yarısı hurdadan elde edilmektedir. Taşınabilir olması, hurda ticaretinin dünyanın her yerde yapılabilmesini ve dünya çapında alınıp satılabilen değerli bir metal olmasını sağlamıştır.Yapılan bu çalışmada hurdanın tanımı ve çeşitleri, hurda kaynakları ve hurda kalitesini belirleyen unsurlar, Dünya'da ve Türkiye'de üretim proseslerine göre çelik üretimi ve hurda kullanımı, Dünya'da ve Türkiye'de hurda talebi ve arzı, hurda ithalatı ve ihracatı konularında bilgi verildikten sonra 2020 yılında hurda endüstrisinde beklenen gelişmelerle ilgili tahminler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
WORLD STEEL SCRAP MOVEMENT AND 2020 TURKEY FORECASTIron and steel products are the major input of consumer durables and investment supplies industry. Therefore, elevation of iron and steel product consumption is the major pointer of development and prosperity for a country. In a country that has impact economical constitution and developing, iron and steel product consumption increases constantly and also production capacity can be formed to respond consumption. In a total iron and steel production and consumption, part of flat products in developed countries with high rate than on the upgrade countries is the pointer for a relationship between steel consumption and developed elevation.Turkey?s crude steel production achieved approximately %75 and %25 by electric arc and integrated plant respectively in 2009. Iron ore is used as a raw material in integrated plants that product construction iron. Electric arc furnace plants use metal scrap that is a useful life ended ferrous metal or occurs as a product residual. Nowadays metal scrap became more important because of it?s savings as a raw material and for energy saving. Half of the fluid cruel steel production is obtained from metal scrap in the world. To be portable, metal scrap can be made anywhere in the world and can be bought and sold worldwide to have achieved a precious metal.In this study, description and types of metal scrap, source of metal scrap, facts determining scrap quality, steel production by types of process in the world and in Turkey, demand and offer of scrap in the world and in Turkey, imports of scrap, exports of scrap and after these informations estimate for scrap industry in 2020 have been examined.