Motor güç eğrisinin emisyon ve yakıt tüketimi üzerindeki etkisi
Impact of power curve on emission and fuel consumption
- Tez No: 295410
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SORUŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde artan yakıt fiyatları ve git gide azalan yasal NOx limitleri az yakıt tüketimine sahip NOx seviyesi düşük araçların tasarlanmasını zorunlu hale getirmektedir. Günümüzde bu problem sadece bir motor tasarım problemi olmaktan çıkmıştır. Günümüzdeki düşük NOx seviyelerini sadece enjeksiyon parametrelerinin optimizasyonu ile mümkün olmayıp EGR veya SCR gibi farklı uygulamara gitmek zorunlu hale gelmiştir.Bu çalışmada Ford Otosan firmasının ürettiği 260 Ps gücündeki 1826 ve 2526 yol kamyonları için farklı bir güç eğrisi tasarlanmış, yeni güç eğrisinin emisyon testi ve SCR NOx çevrim verimi açısından etkileri araştırılmıştır. Yeni güç eğrisi için üç farklı delik çapına sahip enjektör setinden özgül yakıt tüketimi, NOx ve is emisyonları bakımından en optimumu seçilmeye çalışılmıştır. Yeni oluşturulan enjeksiyon kalibrasyonu ile yeni özgül yakıt tüketimi değerleri elde edilmiştir. mevcut ve yeni 260 Ps versiyonlarının emisyon testi sonuçları, tekerlek gücü, çeki kuvveti eğrileri, yokuş performansı ve araç yakıt tüketim değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increase in fuel expense and decrease in legal NOx limits makes it necessary to design vehicles which has low fuel consumption and low NOx emission. Now, this problem is not a engine design problem only. Today it is impossible to satisfy legal NOx limits with only optimization of fuel injection parameters and application of EGR or SCR becomes mandatory.In this study, a new power curve was designed for Ford Otosan?s 260 Ps road trucks which have 1826 and 2526 named variants. Impact of new power curve on emission test and SCR NOx conversion efficiency was investigated. An injector hole diameter was selected from three alternatives for the new power curve which is optimum with respect to specific fuel consumption, NOx and smoke emissions. A new injection calibration was prepared and specific fuel consumption values were obtained. Emission test results, tire power curves, traction force curves, gradeability and vehicle fuel consumption values of current and new 260 Ps versions were compared.