Ekmek mayası endüstrisi seperasyon prosesi atıksularında ozon ve ozon/hidrojen peroksit oksidasyonu ile renk giderimi
Decolorization of baker?s yeast industry?s seperation wastewater by ozone/hydrogen perokside and ozone oxidation
- Tez No: 295468
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ekmek mayası proses atıksuları, ana hammadde olarak kullanılan melastan gelen koyu kahverengi renkte atıksulardır. Bu çalışmada Marmara Bölgesi'nde faaliyette bulunan büyük bir ekmek mayası üretim tesisi atıksularında, kimyasal oksidasyonla ile renk giderimi araştırılmıştır. Renk gidermek amacıyla kimyasal oksidan olarak genelde ozon kullanılmaktadır. Ozonla renk giderme prosesi hidrojen peroksitle hızlandırılmaktadır.Çalışmanın ilk kısmında maya seperasyon atıksuyuna doğrudan ozonla kimyasal oksidasyon uygulanmıştır. Daha sonra maya seperasyon atıksuyu ultrafiltrasyon ön işlemden geçirildikten sonra süzüntü ozonla oksidasyona tabi tutularak, uygun pH değeri, ozon dozu ve sıcaklık, ozon/hidrojen peroksit prosesi için de uygun H2O2 miktarı belirlenmiştir.Ozon oksidasyonu için uygun şartlar pH 8, 20 C, 2000 mg O3/L, O3/H2O2 prosesi için ise atıksuyun pH'ı, 20 C, 2000 mg O3/L ve 500 mg H2O2/L olarak belirlenmiştir.En uygun şartlarda yürütülen ozon oksidasyonu deneyinde %13 KOİ giderimi ve %93 renk giderimi bulunmuş olup ozon/ H2O2 oksidasyonu deneyinde ise KOİ giderimi %10 ve renk giderimi %94 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca deneysel çalışma sonuçları değerlendirilerek, yaklaşık maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Baker's yeast processing wastewater, is dark brown color wastewaters from the main raw material molasses used in the industry. In this study, a large baker's yeast production plant's wastewaters operating in the Marmara region, the color removal was investigated with chemical oxidation . For color removal, ozone is usually used as a chemical oxidant. If hydrogen peroxide is used, ozone oxidation process is accelerated.On the first step of the laboratory tests, chemical oxidation with ozone was applied to baker?s yeast industry wastewater directly. Then, yeast separation wastewater was passed through ultrafiltration for pre-treatment. Filtrate were subjected to oxidation with ozone for determined optimum pH value, the ozone dose, temperature and amount of H2O2.Suitable conditions of ozone oxidation; pH 8, 20 C, 2000 mg O3/L and for O3/H2O2 process, optimum conditions are orginal pH of the wastewater, 20 C, 2000 mg O3/L, 500 mg H2O2/L were determined.The ozone oxidation experiment?s results, that is conducted suitable conditions, were found 13% of COD removal and 93% of color removal. The O3/H2O2 experiment?s results were found 10% COD removal and 93% color removal at optimum conditions. A cost analysis were performed by considering the experimental study results.