Zaman skalalarında yüzeyler ve bazı özellikleri
Surfaces on time scales and some of their properties
  1. Tez No: 295486
  2. Yazar: ÖMER AKGÜLLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL PAŞALI ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, zaman skalaları ile parametrelenen yüzeyleri tanımlamakve bazı özelliklerini incelemektir. Zaman skalasında tanımlanan yüzeylere aitdüzgün dönüşümler, tanjantlar ve tanjant düzlemleri araştırılmıştır. Zamanskalasında tanımlı vektör alanları incelenmiş, vektör alanları ile elde edilenkovaryant ?-türevlerin yardımı ile yüzeylerin şekil operatörleri sunulmuştur.Zaman skalalarında paremetrelenmiş yüzeylerin vektörel analizi için vektördeğerli fonksiyonlar tanımlanmış, kısmi ?-türeve ait genel tanım ve teoremlerele alınmıştır. Yüzeyler üzerindeki eğriler yardımı ile yapılacak yüzey analizi içinde genelleştirilmiş regüler eğriler ve tanjant doğruları verilmiştir. Sonuç olarak,dinamik denklemler üzerine yoğunlaşan zaman skalası analizi çalışmalarının,geometrik anlamlara da sahip olduğu, sürekli ve diskret yapıya sahip yüzeylerinanalizi için de oldukça kullanışlı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define surfaces which are parametrized on time scalesand to investigate some of their properties. The regular transformations, tangentsand tangent planes of surfaces defined on time scales have been researched.Vector fields which are defined on time scales have been studied, and by usingcovariant ?-derivative which are obtained by vector fields, shape operators ofsurfaces have been presented. For vector analysis of surfaces parametrized by timescales, vector valued functions have been defined, and general definitions andtheorems of the partial ?-derivative have been considered. Generalized regularcurves and tangent lines have been given to study surface analysis which is basedon curves on surfaces. As a result, it is shown that studies of the time scaleanalysis which are focused on dynamic equations has also geometric meaningsand are very useful for analysis of surfaces which have continuous and discrete form.