Boru üretiminde kullanılan çeliklerinin MAG kaynak parametrelerinin mikroyapı ve mekanik özellikleri üzerindeki tesirleri
The effects of MAG welding parameters on the microstructure and mechanical properties of pipe steels
- Tez No: 295485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZARİF ÇATALGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Endüstride yaygın olarak kullanılan MAG (Metal Aktif Gaz) gaz altı kaynakyönteminde kaynak parametrelerinden kaynak ilerleme hızı, tel hızı ve akımşiddetinin dikiş geometrisine etkileri incelenmiştir.Az alaşımlı çeliğe SG2 teli ve % 100 CO2 gazı kullanılarak levha üzerine farklıakım, tel ilerleme hızı ve kaynak ilerleme hızı parametreleri seçilerekuygulanmıştır. Uygulamalar sonucunda elde edilen kaynak dikişinin; dikişgenişliği, taşan dikiş yüksekliği, nüfusiyet derinliği, temas yüzey açısı, iç dikişformu, dış dikiş formu, taşan dikiş kesit alanı, nüfuz eden dikiş kesit alanı,toplam alan ve %' de karışım oranı değerleri ölçülerek bu parametrelerdekideğişimlerinin dikiş geometrisine etkileri incelendi. Şu sonuçlar elde edildi.1. Kaynak nüfusiyet derinliği ve kaynak kesit alanı kaynak akımı ile doğruorantılıdır.2. Kaynak nüfusiyet derinliği ve kaynak kesit alanı kaynak ilerleme hızı ileters orantılıdır.
Özet (Çeviri)
Gas metal arc welding (MAG) process is very important in iudustrial weldingoperations. The welding parameters affect the quality and productivity of theweldments.Horizontal bead-on-plate welds were made on 14 mm thick ST52 steel platesby MAG gas metal arc method. The welding current, welding speed and wirefeed rate varied in the welding operations. All other welding parameters werekept constant. The welde were cut to obtain transverse sections. Each specimenwas polished and etched with 2 % nital. Photographs were taken from thespecimens. The weld width, weld penetration, depth reinforcement area andweld metal area was measured on each photograph to find the effects ofvarying parameters. The following results were obtained from the experiments:1. The weld penetration depth and weld metal area was directly proportionalwith the welding current.2. The weld penetration depth and weld metal area was indirectlyproportional with the welding speed