Oksijen çekirdeğindeki alfa kümelenme yapısının araştırılması
Investigation of alpha cluster structure in oxygen nucleus
- Tez No: 295493
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Nükleer fizikte, önemli problemlerden birisi de oksijen çekirdegi içerisindekiçizgisel dört alfalı-zincir yapısının varlıgının arastırılmasıdır. Bu yapının varlıgınınispatlanması için birçok deneyler yapılmıs ve bazı sonuçlar elde edilmistir. Fakat,yapının daha iyi açıklanabilmesi için ek deneylere gereksinim oldugu halde bukonu üzerine bugüne kadar yeterli bir çalısma yapılmamıstır. Bu yapının nasılbir yapı oldugunu ortaya çıkarmak için, Ekim 2008'de Paris-Fransa'da OrsayTandem Hızlandırıcısı'nda bir deney bizimde içinde yer aldıgımız Charissa grubutarafından gerçeklestirildi. Bu deneyde, 14-21 MeV arasında degisen enerjileresahip helyum demetleriyle 12C hedefi bombardıman edilerek 12C(4He8Be)8Be,12C(4He,8Be[2+])8Be, 12C(4He,8Be[2+])8Be[2+], 12C(4He,12C[7; 65; 0+])4He ve12C(4He,12C[9; 6; 3¡])4He reaksiyonları olusturulmus ve bu reaksiyonlar içinuyarılma fonksiyonlarının ölçümleri yapılmıstır. Deney sırasında tüm verileranalizleri yapılmak üzere veri disklerine kaydedildi. Bu çalısmada, her bir demetenerjisi için 12C(4He,8Be)8Be, 12C(4He,12C[7; 65; 0+])4He ve 12C(4He,12C[9; 6; 3¡])4Hereaksiyon kanallarının uyarılma fonksiyonları ve açısal dagılımları elde edilmistir.Deneyde kullanılan 6 Çift Taraflı Silisyum Serit Dedektör(DSSSD)'ün dedeksiyonverimlerini ortaya koymak için bir Monte Carlo kodu gelistirilmis ve her bir demetenerjisinde diferansiyel tesir kesitleri elde edilmistir. Sonrasında, bu degerlereJ(Spin) degerleri Legendre polinomları fitleri kullanılarak atanmıstır. Elde edilensonuçlar, daha önce yapılan benzer çalısmaların sonuçlarıyla karsılastırılmıs veoksijen çekirdegi için yeni durumlar elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems in nuclear physics is the investigationof the existence of linear 4 alpha-chain structure in oxygen nucleus. Manyexperiments have been performed in order to proof this structure and someresults have been obtained. But, although it requires further experimentalstudies to clarify this structure in detail, such work has not been done sofar. In order to investigate this structure, an experiment was performed bythe Charissa group in which we take place at the Orsay Tandem Accelerator inParis-France on October 2008. In this experiment, 12C target was bombardedby 4He beam having the energies from 14 to 21 MeV and the excitationfunction measurements for the reactions of 12C(4He,8Be)8Be, 12C(4He,8Be[2+])8Be,12C(4He,8Be[2+])8Be[2+] 12C(4He,12C[7; 65; 0+])4He and 12C(4He,12C[9; 6; 3¡])4Hewere done for these energies. During the experiment all data were saved tohard disk to allow future off-line analysis. In this study, the excitation functionsand the angular distributions of 12C(4He,8Be)8Be, 12C(4He,12C[7; 65; 0+])4He and12C(4He,12C[9; 6; 3¡])4He reaction channels have been obtained for every singlebeam energies. A Monte Carlo simulation code has been developed to find thedetection efficiency for 6 Double Sided Silicon Strip Detectors(DSSSDs) used inthe experiment. Differential cross sections have been obtained for each beam energyand J(Spin) values have been assigned by using Legendre polynomial fitting for theseenergies. Results have been compared with the results of earlier similar studies andnew states in oxygen have been obtained.