Kayseri merkez afit (Homoptera:Aphididae)faunasının belirlenmesi
Determination of aphid (Homoptera:Aphididae) fauna of Kayseri central
  1. Tez No: 295492
  2. Yazar: MELEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GAZİ GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma 2005-2006 yıllarında Kayseri merkez afit faunasının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kayseri il merkezinde gerek kültürü yapılan gerekse süs bitkisi olarak ve doğal olarak bulunan bitkilerden düzenli bir şekilde örneklemeler yapılarak afit örnekleri toplanmıştır. Örneklemeler yapılırken afit türlerinin konak bitkiye yapmış olduğu etkiler fotoğraflanmaya çalışılmıştır. Afit türlerinin teşhisleri taksonomik yönden önem arz eden karakterleri incelenerek ve literatür bilgileri ile karşılaştırılarak yapılmıştır. Araştırma alanında Aphidoidea üstfamilyasının Aphididae familyasına ait 6 tribus içerisinde yer alan 23 cinse ait 36 tür belirlenmiştir. Bu türler; Aphis affinis (Del Guercio, 1911), Aphis craccivora (Koch, 1854), Aphis fabae (Scop, 1763), Aphis farinosa (J.F.Gmelin, 1790), Aphis gossypii (Glover, 1877), Aphis spiraecola (Patch, 1914) Aulacorthum solani (Kaltenbach, 1843), Aphis pomi (De Geer,1773), Brachycaudus cardui (Linnaeus, 1758), Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach, 1843), Brevicoryne brassicae (Linnaeus, 1958), Calaphis flava (Mordvilko, 1928), Capitophorus elaeagni (Del Guercio, 1894), Chaitophorus populialbae (Boyer de Fonscolombe, 1841), Chaetosiphon tetrarhodum (Walker 1849), Cinara cedri (Mimeur, 1936), Cinara pilicornis (Hartig,1841), Corylobium avellanae (Schrank, 1801), Dysaphis devecta (Walker, 1849), Dysaphis plantaginea (Passerini, 1860), Dysaphis pyri (Boyer de Fonscolombe), Eulachnus rileyi (Williams, 1911), Hyalopterus amygdali (E.Blanchard, 1840) Hyalopterus pruni (Geoffroy, 1762), Macrosiphum euphorbiae (Thomas, 1878), Macrosiphum rosae (Linnaeus, 1758), Myzaphis rosarum (Kaltenbach,1843), Myzus cerasi (Fabricius, 1775), Myzus persicae (Sulzer,1776) Nasonovia ribisnigri (Mosley, 1841), Panaphis juglandis (Goeze, 1778), Pterochloroides persicae (Cholodkovsky, 1899), Rhopalosiphum padi (Linnaeus, 1758), Schizaphis raminum (Rondani,1852), Sitobion fragariae (Walker, 1848) Smynthurodes betae (Westwood, 1848).Çalışma alanı olan Kayseri merkezinde afit faunası ile ilgili daha önce yapılan çalışmaya rastlanmadığı için tüm türler Kayseri il merkezi için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca bu araştırmanın ekonomik yönden önemli olan Aphididae familyası ile ilgili bundan sonra yapılacak çalışmalara katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2005 and 2006 at the central Kayseri. Aphid samples were collected on cultured, gardening and naturaly grown host plants regularly in central Kayseri. When sampling, effects of the determined aphid species on host plants were photographed. Species were identified by checking distinguishing characters and comparing with previous literatures. As a results of the identifications, 36 aphid species in 6 tribe belongs to Aphididae family from Aphidoidea superfamily were recorded. Recorded species are; Aphis affinis (Del Guercio, 1911), Aphis craccivora (Koch, 1854), Aphis fabae (Scop, 1763), Aphis farinosa (J.F.Gmelin, 1790), Aphis gossypii (Glover, 1877), Aphis spiraecola (Patch, 1914), Aulacorthum solani (Kaltenbach, 1843), Aphis pomi (De Geer, 1773), Brachycaudus cardui (Linnaeus, 1758), Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach, 1843), Brevicoryne brassicae (Linnaeus, 1958), Calaphis flava (Mordvilko,1928), Capitophorus elaeagni (Del Guercio, 1894), Chaitophorus populialbae (Boyer de Fonscolombe, 1841), Chaetosiphon tetrarhodum (Walker 1849), Cinara cedri (Mimeur, 1936), Cinara pilicornis (Hartig, 1841), Corylobium avellanae (Schrank,1801), Dysaphis devecta (Walker, 1849), Dysaphis plantaginea (Passerini, 1860), Dysaphis pyri (Boyer de Fonscolombe), Eulachnus rileyi (Williams, 1911), Hyalopterus amygdali (E.Blanchard, 1840) Hyalopterus pruni (Geoffroy, 1762), Macrosiphum euphorbiae (Thomas, 1878), Macrosiphum rosae (Linnaeus, 1758), Myzaphis rosarum (Kaltenbach, 1843), Myzus cerasi (Fabricius, 1775), Myzus persicae (Sulzer, 1776), Nasonovia ribisnigri (Mosley, 1841), Panaphis juglandis (Goeze, 1778), Pterochloroides persicae (Cholodkovsky, 1899), Rhopalosiphum padi (Linnaeus, 1758), Schizaphis raminum (Rondani, 1852), Sitobion fragariae (Walker, 1848), Smynthurodes betae (Westwood, 1848).This study is the first conducted research to determine central Kayseri aphid species and therefore all recorded spcecies are new record for the study area. Results of the presented study are also going to be important for the future studies in this area due to economical importance of aphid species.