Bazı ilaçların etkili maddelerinin ve organik asitlerin iyonizasyon sabitlerinin tayini
- Tez No: 29550
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA L. BERKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada tıp alanında kullanılan analjezik ve antipiretik ilaçların etkili maddelerinden asetaminofen ve metampiron'un, trankilizan ilaçların etkili maddelerinden amitriptilin HC1, Buspiron HC1, Opipramol-2-HCl ve mesoridazin besilatın ve ayrıca sülfanilik asit, sülfamik asit, stearik asit, hippurik asit, L-glutamik asit ve kalgonkarboksilik asitin iyonizasyon sabitleri çeşitli yöntemler kullanılarak tespit edildi. Adı geçen maddelerden metampiron, amitriptilin HC1, buspiron HC1, opipramol-2-HCl, mesoridazin besilat ve sülfamik asitin hidroliz olduğu tespit edildi ve değişen konsantrasyonlarda hidrolizi incelenerek, iyonizasyon sabitleri hesaplandı. Asetaminofen, sülfamik asit, sülfanilik asit, L-glutamik asit ve kalgonkarboksilik asitin önce suda O.OlM'lık çözeltileri hazırlanarak 0. İM KOH ile potansiyometrik titrasyonları yapılıp pH değişmeleri izlendi. Çizilen potansiyometrik titrasyon eğrileri üzerinde ekivalens noktaları ve yarı ekivalens noktaları tespit edilerek“Henderson bağıntısı”ile iyonizasyon sabitleri bulundu. Sonra, asetaminofen ve sülfamik asit hariç, bu asitlerin belli konsantrasyonda çözeltileri hazırlanarak iletkenlik yöntemi ile Ostwald seyreltiklik kanunundan yararlanılarak iyonizasyon sabitleri bulundu. Potansiyometrik yöntem ve iletkenlik yöntemi ile bulunan değerler karşılaştırıldı. Bunlardan başka alkolde çözünebilen asitlerden hippurik asitin ve kalgonkarboksilik asitin etil alkol ile, stearik asitin isoporopil alkol ile hacimce % 40 alkol - % 60 su, hacimce % 60 alkol - % 40 su ve hacimce % 80 alkol - % 20 su'lu çözeltileri hazırlanarak potansiyometrik yöntemle iyonizasyon sabitleri bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the ionization constants of the medically active ingredients of some of the drugs are investigated. Acetaminophen and methampyrone which are the active compounds of analgesic and antipyretic drugs respectively, and antidepressants amitriptyline HC1, buspirone HC1, opipramol-2-HCl and mesoridazine besylate were studied along with the stearic acid, sulfamic acid, sulfanilic acid, L-glutamic acid, calconcarboxylic acid by hydrolysis, potentiometric titration and conductimetry. Methampyrone, amitriptyline HC1, buspirone HC1, opipramol-2-HCl, mosoridazine besylate and sulfamic acid were hydrolized with water and the ionization constants were calculated by pH change of the hydrolysis at various concentrations. 0.01 M solutions of acetaminophen, sulfamic acid, sulfanilic acid, L-glutamic acid and calconcarboxylic acid were prepared and titrated with 0. 1 M KOH potentiometrically and pH changes were recorded. From the titration curves, neutralization points and half neutralization points were obtained. The ionization constants were calculated with Herderson equation. Later, the ionization constants of these acids except acetaminophen and sulfamic acid were determined by the help of Ostwald's dilution law by conductimetric method. The ionization constants determined by using potentiometric and conductimetric methods were compared. Furthermore; huppiric acid and calconcarboxylic acid (ethyl alcohol), stearic acid (isopropil alcohol) were dissolved in the following (v/v) alcohol-water mixtures: 40% alcohol - 60% water, 60% alcohol - 40% water, 80% alcohol - 20% water, and the ionization constants were measured potentiometrically in order to study the effect of alcohol on ionization constants since, some of these organic acids do not dissolve in water.