Selülozun akrilamid ile graft kopolimerizasyonu
- Tez No: 29551
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDUN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, akrilamidİn selüloz üzerine graft kopolimerizasyonu iki değişik başlatıcı kullanılarak incelenmiştir. Akrilamidin graft kopolimerizasyonu iki farklı sıcaklıkta (29±1°C ve 49±1°C), geniş bir monomer konsantrasyonu aralığında (0.1M-2.2M), 5xlO“3M ve 5xlO”2M (NH4)2Ce(N03)6> 3xl(T3 M ve 3xlO"2M Mn(CH3COO)3.2H20 kullanılarak, değişken selüloz miktarlarında (0.2g, 0.4g) gerçekleştirilmiştir. Deneyler sulu ve asitli ortamda yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarla çeşitli graftlama parametreleri hesaplanarak diğer araştırmacılarla çeşitli karşılaştırmalar yapılmıştır. Mn(III) için sabit sıcaklık, selüloz, başlatıcı, pirofosfat ve asit konsantrasyonlarında monomer konsantrasyonları ile graft yüzdesi değişimi incelenmiştir. %0.56-%3.65 graft elde edilmiştir. Ayrıca sabit monomer, başlatıcı, pirofosfat, asit konsantrasyonlarında ve sabit selüloz miktarında sıcaklıkla graft yüzdesi değişimi incelenerek diğer araştırmacılardan farklı sonuçlar elde edilmiştir. Ce(IV) için sabit başlatıcı ve selüloz miktarında monomer konsantrasyonları ile graft yüzdelerinin değişimi incelenmiştir. %0.2-%7.88 graft elde edilmiştir. Graft yüzdesinin artan monomer konsantrasyonuyla azaldığı gözlendi. Literatür incelendiğinde akrilamid için ilk defa bu kadar geniş monomer konsantrasyonu aralığında çalışarak, Mn(II) tuzu ortama katı olarak ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The graft copolimerization of acrylamide (AAd) onto cellulose by using different initiator systems has been investigated. The effects of temperature, monomer concentration, amount of natural cotton on the grafting percentage have been studied. The grafting parameters were calculated and the results were compared with the other research works. The graft copolimerization of acrylamide onto cellulose using the Mn(III)-pyrophosphate redox system has been studied at two different temperatures. The grafting percentage decreased with increasing temperature. At constant temperature, the grafting percentage increased with increasing monomer concentration up to a maximum and then decreased with further increase in monomer concentration. The graft copolimerization of acrylamide onto cellulose using Ce(IV) as initiator has been studied in aqueous nitric acid at 30°C. The grafting percentage decreased with increasing monomer concentration. Mn(III) was added as a solid into the reaction medium. This has been done first time in the literature by us.