Designing sequenced characterized amplified region (SCAR) markers from direct sequencing of rapd bands for cultured fish
Kültür balıkları için rapd bantlarından doğrudan dizileme yöntemi ile dizisi karakterize edilmiş (SCAR) yeni markör dizaynı
- Tez No: 295544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM UZONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
?Rastgele Çoğaltılmış Polimorfik DNA? (RAPD)'i kapsayan PCR tabanlımetotlar kültür edilmiş balık materyallerinin tür tayini, karakterizasyon ve kalitekontrolü gibi uygulamalarında etkili bir biçimde kullanılmıştır. Buna rağmen, RAPDmarkörlerin üretiminde ve güvenilir bir şekilde kullanımında önemli bir boşluk yeralmaktadır. RAPD analizlerinde, genom üzerinde farklı bölgelere bağlanan kısa rastgeleprimerler kullanılır, ancak bazen metodun tekrarlanabilirliğine ve üretilebilirliğine engelolacak yanlış eşleşmeler yapabilirler. Bu problemlerin üstesinden gelebilmek için,RAPD bantları kullanılarak daha uzun ve özel primerler geliştirilmiştir. Bu uzunprimerler, özellikle genomun işaretlenmiş bölgelerindeki çeşitliliği takip edebilmek içinkullanışlı olan Dizisi Karakterize Edilmiş Çoğaltılmış Bölge (SCAR)'ı meydana getirir.Bu çalışmada, gerçek zamanlı RAPD PZR ile elde edilen RAPD bantlarının,pahalı ve zaman gerektiren bir metot olan geleneksel klonlama yöntemi kullanılmadan,doğrudan dizi analizi ve primer dizaynı yapılarak SCAR markörlere dönüştürülmüştür.Bu strateji, RAPD PZR tabanlı markörlerin geliştirilmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
PCR based methods including ?Randomly Amplified Polymorphic DNA?(RAPD) can be effectively used for authentication, characterization and quality controlof the cultured fish material. Nevertheless, a significant gap exists between the quickgeneration of RAPD markers and their reliable use. Short random primers used in theRAPD analysis usually anneal with multiple sites in different regions of the genome,and thus they may amplify several genetic loci, however sometimes causing mismatchesresponsible from lack of repeatability and reproducibility of the method. To overcomethese problems, longer and more specific primers have been developed from theanonymous RAPD bands. These longer primers generate a ?Sequenced CharacterizedAmplified Region? (SCAR), which can be particularly useful to follow the variability ofthe marked region of the genome.In this study, RAPD bands that are obtained from real-time RAPD PCR areconverted into SCAR markers by direct sequencing of the RAPD products and primerdesign, avoiding the costly and time-consuming conventional cloning step. This strategyencourages the development of RAPD PCR-based markers.