Measuring retail store performance with data envelopment analysis
Veri zarflama analizi ile mağaza performans ölçümü
- Tez No: 295545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FAHRETTİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Performans ölçümü konusunda, ?kaynakların en etkin kullanımı? önemli bir ölçüt olarak kabul edildiğinde, mevcut girdileri kullanarak en fazla çıktıyı üretmek veya belirli bir çıktıyı üretmek için en az girdiyi kullanmak olarak tanımlanabilen etkinlik kavramı, önemli bir performans göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Veri zarflama analizi, son dönemlerde benzer örgütsel birimlerin verimliliklerini karşılaştırmada başarıyla kullanılan doğrusal programlama esaslı bir yaklaşımdır. Çok sayıda girdi ve çıktıya sahip örgütlere ait verimliliklerin hesaplanmasında, her birim için tek bir değer belirleyerek karşılaştırma yapmayı kolaylaştıran güçlü bir tekniktir.Çalışmamızda ise VZA kullanılarak moda perakende sektöründe faaliyet gösteren benzer özelliklere sahip iki Türk firmanın operasyonel açısından bünyelerindeki mağazaların verimlilikleri hesaplanmış ve bu değerler üzerinden karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When ?the most efficient use of resources? is considered to be an important criterion in performance measurement, the notion of efficiency, that can be defined as producing the maximum output with the input at hand or exploiting the minimum input in order to obtain a certain output, becomes an important indicator of performance. The data envelopment analysis is a linear programming based approach that has recently been used to compare the efficiencies of similar organizational units. It is a powerful technique that facilitates the productivity comparisons of organizations that have multiple inputs and outputs by assigning a single value for each organizational unit.In this study, from an operational point of view, the efficiencies of the stores belonging to 2 similar organizations active in Turkish fashion retail industry were computed and based on these values, a comparison was performed.