Video görüntülerinin sabitlenmesi
Video image stabilization
  1. Tez No: 295602
  2. Yazar: GÜRKAN KOCADERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Video görüntüleme aygıtlarının bulunduğu, sabit platform üzerinde belli bir alanı gözleyen, sistemlerde rüzgar, ani darbe vb dış etkenlerin sebep olduğu istenmeyen hareketlerin veya iki eksenli çevre gözetleme sistemlerine sahip platformların rastgele hareketlerinden dolayı video görüntüsüne yansıyan istenmeyen hareketlerin giderilmesi maksadıyla çevresel şartlardan bağımsız (ışık değişimi vb), ve aynı zamanda bilinçli hareketlere karşı hassas, güvenilir bir video görüntü sabitleme algoritması yaratmak amaçlanmıştır. Bu koşullardan yola çıkarak, Ölçekten Bağımsız Öznitelik Dönüşümü (Scale Invariant Feature Transform) tekniği kullanılmış, her görüntü dilimi için bağımsız öznitelikler elde edilmiştir. Daha sonra bu özniteliklerin geçmişe bağımlı olanları haricindekiler elenmiştir. Elde edilen güvenilir öznitelikler yardımı ile birbirini takip eden görüntü dilimleri arasında öznitelik eşleştirmesi yapılmıştır. Eşleştirme yapılırken Öklid mesafesi eşik değeri arttırılarak benzer özellikteki özniteliklerin yanlış eşleşmesi engellenmiştir. Elde edilen eşleştirmeler ile yerel hareket vektörleri bulunmuştur. Yerel hareket vektörleri gruplanarak farklı yönelime sahip yanıltıcı vektörler elenmiştir ve hareket kestirim hataları en aza indirilmiştir. Elde edilen güvenilir yerel hareket vektörleri ile her görüntü dilimi için genel hareket vektörü bulunmuştur. Kare ortalamalarının karekökü yardımı ile elde edilen genel vektörlerin ortalama değer eğrileri alınmış ve bilinçli hareket, rastgele salınımlardan ayırt edilerek hata düzeltmesi yapılmıştır. Elde edilen istenmeyen hareket verileri değerlendirilerek görüntü durağan hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a video stabilization algorithm to avoid unwanted effects on visualization which is created by random motions of the video capturing platforms and which is independent from environmental conditions (illumination, noise, etc.), and is sensitive and reliable to concious motions at the same time. By providing these requirements, ?Scale Invariant Feature Transform? technique is used and for every frame, independent features are obtained. After that, features which are independent from previous frame features are eliminated. Then, by using these features, each following frame features are matched and with these matches local motion vectors are created. To avoid incorrect matching with similar features, Euclidean distance threshold value is modified and discard incorrect matches. Motion estimation errors are minimized by filtering the local motion vectors. With the obtained reliable local motion vectors, the global motion vector of each frame is created.The average value graphs of global vectors which are obtained by the root mean square method are drawn and by the differentiation of the concious motion and random swinging ,the error correction is done. As a result, all the unconcious motion data are evaluated and the video is stabilized.