İnternet protokolü sürüm 6 (IPv6) mimarisi üzerinde servis sınıflarının önceliklendirilmesi
Prioritization of service classes in IPv6
- Tez No: 295603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT HÜSNÜ SAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnternet'in yaygınlaşması ile birlikte yeni servis sınıfları da internet ağı üzerinden sunulmaya başlamıştır. Her yeni servis ile ağ üzerinde daha yüksek bant genişliği ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Altyapı yükseltmeleri ve bant genişliği artırım çalışmaları bu ihtiyaçlara cevap vermemeye başlamış ve yoğun kullanım zamanlarında birbirlerinden farklı olan servis sınıflarının birbirlerine göre önceliklendirilmesi, yani kalitelendirilmeleri fikri ortaya çıkmıştır. Bu yöndeki çalışmalar sonucu internet protokolü üzerinde servis kalitesi uygulamaları başlatılmıştır.Bu çalışma kapsamında internet protokol yapıları incelenmiş, bu protokol sürümlerinin birbirlerine göre adresleme ve paket yapıları kıyaslanmıştır. Paket başlıkları ve servis önceliklendirme durumları gözlenmiştir. İnternet Protokolü Sürüm 6'da paket önceliklendirmeler gözlenmiş, yeni protokol ile ne gibi yeniliklerin geleceği incelenmiştir.Bu tez çalışmasında İnternet Protokolü Sürüm 6'da servis sınıflarının önceliklendirilmeleri, önceki sürüm yetersizlikleri, hali hazırda kullanılan yöntemler ve yeni sürüm ile kullanılmaya başlayacak olan yöntemler incelenmiştir.Deneylerde, önem sıralarına göre önceliklendirilmeleri gereken servis sınıfları belirlenmiş ve bu servis sınıflarının birbirlerine göre önceliklendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Sadece birbirlerine göre öncelikli olarak iletilip iletilmedikleri kontrol edilmemiş, aynı zamanda öncelikli sınıfların herhangi bir trafik yoğunluğu durumunda kayba ya da gecikmeye uğrayıp uğramadıklarının kontrolü de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
New service classes are started being served over the Internet as it is becoming widespread. With each new service released, more bandwidth is required. Infrastructure and bandwith upgrades are not the solution for this situation, and this brought the idea of prioritisation of service classes. As a result of these studies, quality of service processes are started to run over Internet Protocol.In this study, Internet Protocol structures are analyzed, the addressing capacity and packet headers of protocol versions are compared. Packet priorities of IPv6, and what improvements it will bring are analyzed.Determination of which service classes has to be prioritized, and prioritisation of the services classes due to their importance are carried out during the experiments. Not only the transmission of the service classes with respect to their priority, but also for the prior classes any loss or delay occuring in a congestion is inspected.Briefly, packet structures of IPv4 and IPv6 are analyzed, differences, pros and cons for each are stated. Service class prioritisation and quality of service properties of IPv6 are determined and explained.