Meta-klorofenilpiperazin (m-CPP) örnekleri için analiz yöntemlerinin geliştirilmesi ve örnekler arasında ilişki kurulması
Development of procedures for the analysis of meta-chlorophenylpiperazine (m-CPP) samples and determination of the relations between these samples
- Tez No: 295627
- Danışmanlar: PROF. ALİ YAVUZ BİLGESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uyuşturucu madde kullanımı Türkiyede ve dünyada günden güne artmaktadır. Buna bağlı olarak uyuşturucu madde ile mücadelede birçok kimyasal madde ülkelerce yasal kısıtlılık altına alınmaktadır. Bu durum uyuşturucu madde üreticilerini yasak olmayan kimyasallara yönlendirmektedir. Piperazin türevleri, uyuşturucu dünyasında yeni keşfedilen kimyasal maddelerdendir ve bu maddeler son birkaç yılda Avrupada ve Türkiyede sıkça rastlanmaktadır.Piperazin (1,4-hekzahidroprazin) solucan ilacının (antihelmintik) etken maddesidir. Başlangıçta bazı piperazin türevleri insanlarda ve hayvanlarda yuvarlak solucan istilası tedavisi için potansiyel antihelmintik ajan olarak kullanılmıştır, buna karşın geliştirilmemiştir. Piperazinlerin türevleri psikoaktif uyuşturuculardır ve riskleri çok açık değildir. m-CPP, amfetamin ve türevleriyle insan üzerinde farklı seviyelerde benzer etkiler oluşturmaktadır. Piperazin türevlerinden klorfenilpiperazinin(CPP), m-CPP yanında, o-CPP ve p-CPP olarak iki izomeri daha vardır. Bu üç izomerin insan üzerinde farklı etkiler gösterdiği söylenmektedir. Ayrıca bu konumsal izomerler hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Ekstazi tabletleri etken maddelerinden MDMA üzerine birçok analiz prosedürü geliştirilmiştir. Bu analitik prosedürlerde amaç; tabletlerin içeriklerinin tanımlanması, sınıflandırılması ve kaynak belirlenmesi için optimum koşulların belirlenmesidir.Tez kapsamında, narkotik polisi tarafından yakalanan ekstazi tabletleri içinde rastlanan m-CPP maddesini belirlemek ve örnekler arasında ilişki bulunmasına yönelik ortak kaynakların belirlenmesi için spektroskopik ve kromatografik yöntemler ile yapılan analizler geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu yöntemlerle üç izomer orto, meta ve paraklorfenilpiperazin maddeleri arasındaki farklılıkları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drug abuse is increasing day by day both in Turkey and in the world. Due to this fact, countries are puting legal restrictions to several chemicals for fighting with drug abuse. This restrictions orientate drug producers to the non-restricted chemicals. Piperazine derivatives are newly discovered chemicals in drugs world and they frequently encountered both in Europe and Turkey in recent years.Piperazine(1,4-hexahydropyrazine) is originally the active substance of roundworm medicines as anthelminthic agents. Some piperazine derivatives were originally evaluated as potential anthelminthic agents for the treatment of roundworm infestations in humans and animals, but were never developed. Piperazine derivatives are psychoactive drugs and their risks are not so clear. m-CPP has similar effects in different levels with amphetamine and its derivatives on humans. In addition to m-CPP, the piperazine derivative Chlorophenylpiperazine (CPP) has two more isomers as o-CPP and p-CPP. It is said that these three isomers have different effects on humans. Much less information has been published on the properties of this positional isomers. Several analysis procedures have been developed for MDMA which is one of the active substances of Exctasy tablets. Purpose of this analitical procedures is determining the optimum conditions to identify the contents and determine the origin of the tablets and to classify them.In scope of this thesis, it was studied to improve the analysis which are done with chromatographic and spectroscopic techniques to determine the m-CPP in the tablets that are seized by the narcotic police, and to determine the relations between samples to detect the common origin. Also it was studied to determine the differences between three isomers, ortho, meta and parachlorophenylpiperazine.