Meta analizi ve sağlık bilimlerine uygulanması
- Tez No: 40680
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RİAN DİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Tanım olarak Meta-Analia; Belirli bir konuda yapılmış birbirinden bağımsız birden çok çalışmanın sonuçlarını bir leştirme ve elde edilen araştırma bulgularının istatistik sel analizini yapma yöntemidir. Meta-Analia pek çok araştırmanın sonuçlarının çözüm leyici ve birleştirici özelliklerinin sistemli, istatistik sel bir değerlendirmesidir (7). Meta-Analiz, örnek sayısını artırmak (Çalışmaların çeşitli biçimlerde birleştirilmesi nedeniyle ortaya çıkar) suretiyle istatistik anlamlılığı ar tırmak, etki büyüklüğünü daha iyi kestirmek ve çalışmanın başında düşünülmeyen sorulara cevap bulmak, sonuçlar birbiri ne uygun düşmediği zaman belirsizlik hakkında karar vermek için yararlı bir yöntemdir (8). Biz bu çalışma da Meta-Analiz yöntemini bir tümör belir leyicisi olan CEA'nm plevra sıvılarındaki malign ve malign olmamasının ayırıcı tanısında kullandık ve bağımsız yapılmış 9 çalışmadaki verileri birleştirerek, Ağırlıklı ortalamalar, Ağırlıklı nicel birleşme, Stouffer, Fisher, Woolf, Mantel- Haenszel, Başarı oranlarının kıyaslanması ile etki büyüklüğü ölçümü metodlarını kullandık. Sonuç olarak CEA'nm kullanıla bilir bir parametre olduğu saptandı. -45-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Meta-Analysis as a definition is the Integra 'tion of the results of several different studies performed for a partic- ulai* subject and statistical analysis of research findings. Meta-Analysis is a statistical method for evaluting a variety of research results with common analytical and integrating methods. In Metâ-Analysis a group of researches are brought together and therefore the number of subjects and the statistical significance increase, giving a better under standing of the effect size and answer to those questions which were not considered at the beginning of the study. It is also a help-ful method for analysing the unsignificance rate when the results are not relevant with each' other. In our study we used Mota-Analysis method in order to ver ify the effect of CEA (a tumor marker) in differential diag nosis of malignant and non malignant pleural fluids. As a re sult of synthesising different studies on this subject using Weighted averages, Quantitative integration, Stouffer, Woolf, Mantel -Haensael methods, we came to the conclusion that CEA is a valuable parameter which can be used for differential diagnosis. 46