304 ostenitik paslanmaz çelik ile St37 malzemenin gaz ergitme ve lazer yöntemleriyle kesilmesinde işlem parametrelerinin etkileri
The effects of operation parameters on oxygen cutting and laser cutting of 304 austenitic stainless steel and St37 material
  1. Tez No: 295648
  2. Yazar: SERTER PINARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Paslanmaz çelikler içersinde gerek kullanım gerekse alaşım kalitelerinin çokluğu açısından en zengin grubu ?ostenitik çelikler? oluşturmaktadır. Ferritik çelikler grubunda yer alan St37 malzeme ise düşük maliyet ve dayanım özellikleri ile endüstride kullanım açısından çok büyük bir paya sahiptir.Bu çalışmada, mükemmel biçimlendirilebilirliği sünekliği ve yeterli korozyon dayanımı ile öne çıkan 304 kalite ostenitik çelik ile St37 malzemenin gaz ergitme ve laser yöntemleriyle kesilmesinde işlem parametrelerinin etkileri deneysel olarak incelenmiştir.İşlem parametreleri olarak laser kesme için kesme hızı, laser gücü ve yardımcı gaz basıncı ; gaz ergitme ile kesme için ise kesme hızı ve gaz basıncı seçilmiş ve bu parametrelerin kesme bölgesinde ısı tesiri altında kalan bölge genişliğine ve yine bu bölgedeki sertlik değerlerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Austenitic Steels constitutes the richiest group among stainless steels in terms of both usage and plenty of alloy qualities. St37 material which participates in ferritic steels is very useful in industry with low cost and resistance properties.Effects of operation parameters on cutting of 304 austenitic stainless steels, which have great form taking, ductility and plenty of corrosion resistance properties, and St37 material with oxygen and laser cutting methods are examined in this research work.Cutting speed, gas pressure and laser power were chosen as laser cutting operation parameters and cutting speed and gas pressure were chosen as oxygen cutting operation parameters. Effects of these parameters on the heat effected zone width and hardness values at the cutting zone were investigated.