Boğaziçi köprüsünün taşıt kaynaklı kirleticilerinin modellenmesi
Modelling of vehicle oriented pollutants on the Bosphorus bridge
- Tez No: 295647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN SANDALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Makineleri Yüksek Lisans Programı Bitirme Tezi olarak yapılmıştır. Bu tez Boğaziçi köprüsünün taşıt kaynaklı kirleticilerinin modellenmesi üzerine yapılmış bir araştırma ve uygulama tezidir. Bu çalışmada ilk olarak taşıt kaynaklı zararlı emisyonların insan sağlığı ve çevre açısından önemi, etkileri ve oluşum nedenlerinden bahsedilmiştir. Sonraki kısımda taşıt sınıflarına göre Türkiye ve Avrupa'da emisyon yasa süreçlerinden bahsedilip bu yasalar doğrultusunda otto ve diesel motorlarında zararlı emisyonların azaltılmasında kullanılan yöntemler incelenmiştir. Uygulama kısmında ise Boğaziçi Köprüsü üzerinde belirli zaman ve periyotlarda yapılan kamera çekimlerinden elde edilen veriler ışığında kullanılan metodolojiler her bir taşıt sınıfı için ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve Copert 4 simülasyon programı kullanılarak Boğaziçi köprüsü üzerinden 7:00-19:00 saatleri arasında geçen her bir taşıt sınıfı için ortama atılan zararlı emisyonlar saatlik olarak hesaplanmıştır. Bunu takiben köprü üzerinden geçen taşıtların saatlik mevcut ortalama hızları her bir taşıt sınıfı için ayrı ayrı incelenerek ortalama hızın toplam atılan emisyonlar üzerine etkileri belirlenmiş ayrıca binek otomobillerin ortama attıkları emisyon miktarlarının sahip oldukları motor hacimlerine göre nasıl eğilim gösterdiği incelenmiş ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was prepared as a Master?s Degree thesis for Mechanical Engineering Energy Programme. This thesis is a research and experimental study made on modelling of vehicle oriented pollutants on the Bosphorus Bridge. In this work, first of all the importance and effects of vehicle oriented pollutants on health and environment and their accrual causes were taken in hand. In the latter part, emission law processes in Turkey and Europe according to vehicle classes were pointed out and emission reduction techniques in Otto and Diesel engines according to these laws were told. In the experiment part, methodologies used with the data collected on the Bosphorus Bridge from the footage taken at certain times and periods were inspected with detail for every vehicle class. Harmful emissions for every vehicle class that passed through the bridge between 7.00-19.00 time interval were calculated for every hour. Following that, seperately for every vehicle class the hourly average speeds of the vehicles that passed through the bridge were calculated and the effect of average speed on total emissions were spotted. Other than this, emissions from passenger cars according to their engine capacities were studied and the results were discussed.