Bilişim teknolojilerinin sürdürülebilir mimarlık üzerine etkileri
Effects of information technology on sustainable architecture
- Tez No: 295664
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SOYGENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hızla büyümeye devam eden dünyamızda enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Dünyanınbu sekilde büyümesi, gereksinim duyulan enerji ihtiyacını her sene %4 artması anlamınagelmektedir. Enerji gereksinimi de, kaynak tüketimi ve çevre kirliligi olusturup, dünyanınekolojik dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Dengesi bozulan dünyada kaynaklarınazalması ve kirlenmesi birçok canlı türünün yok olmasına, dolayısıyla insan neslinindevamlılıgını tehlikeye sokmaktadır. Kaynakların agırlıklı olarak yapı sektörü tarafındantüketildigi göz önüne alındıgında, sürdürülebilir mimarlılıgın, dünyamızın dengesi, canlıtürlerinin yok olmasının engellenmesi dolayısıyla insan neslinin devamı için ne kadar önemlioldugu ortaya çıkmaktadır. Kompleks yapılarda daha fazla verimlilik saglamak amacı iledogal yöntemlerin dısında bilisim teknolojisinden de faydalanılarak yapılar tasarlanmayabaslanmıstır. Tez, mimarlıkta sürdürülebilirlik teknikleri ve bilisim teknolojisinin butekniklere neler kattıgı, örnekleriyle beraber incelenmistir.Giris bölümünde; tezin amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında bilgi verilmistir.kinci bölümde; sürdürülebilirlik kavramın ne oldugu, dünyadaki enerji harcamaları,sürdürülebilirligin mimarlıkta ne anlama geldigi açıklanmıstır.Üçüncü bölümde; ?Sürdürülebilir Bina Yapım lkeleri? baslıgı altında kullanılabilecekyöntemler açıklanmıs ve konsept projesi olarak tasarlanan sürdürülebilir bir binaincelenmistir.Dördüncü bölümde; teknolojinin sürdürülebilir yapıları nasıl etkiledigi seçilen yapıörnekleriyle beraber incelenmistir.Son bölümde ise tezden çıkarılan sonuçlar yazılmıstır.
Özet (Çeviri)
In a world of rapidly growing energy demand continues to increase with each passing day.The growth of the world in this way, the required energy demand means increasing 4%annually. Energy requirement, the resource consumption and environmental pollution canoccur, which adversely affects the ecological balance of the world. Equilibrium in a world ofresources depletion and pollution of many species to extinction, thus endangering thecontinuity of human race is. Resources mainly by construction sector consumption was takeninto consideration, the sustainable architecture imply the world, our balance, living speciesextinction is impeded because the people of his generation to continue what is important as isemerging. Complex structures with greater efficiency to ensure the benefits of informationtechnology in a natural way out of the buildings started to be designed. Thesis in architecture,sustainability, information technology techniques and how these techniques to include, alongwith samples analyzed.Introduction chapter, the thesis aims, scope and method of information are given.In the second part, what is the concept of sustainability, energy expenditures in the world, thatof sustainability in architecture, describes what it means.In the third section,“Principles of Sustainable Building Construction”under the methodsdescribed may be used and the concept of sustainable building designed as a project areexamined.In the fourth section, sustainable building technologies and how it affects the structure of theselected samples are examined together.The conclusions drawn in the final chapter of the thesis was written.