Poul Bourke üçgenleme yöntemi ile yersel lazer tarayıcı verilerinde gürültü eliminasyonuna yönelik algoritma geliştirme
Algorithm development for noise elimination at terrestrial laser scanner data with Poul Bourke triangulation method
- Tez No: 295663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz teknolojisinin hızlı değişimini fark etmemek mümkün değildir. Lazer tarama teknolojisi de hızla uygulama alanını genişletmekte, getirdiği kolaylıkları günbegün artmaktadır. Endüstriyel uygulamalar, mimari uygulamalar, obje modelleme, tıbbi görüntüleme, sayısal film yapımı, şekil analizi ve sanal ortam oluşturma gibi nice alana hitap etmiş olan bu teknoloji lazer tarayıcılar tarafından elde edilen verilerin işlenmesi sayesinde oluşmuştur.Bir ölçme tekniği aracı olan Lazer Tarayıcıları çeşitli objelere ve yüzeylere ilişkin veri toplanabilmektedir. Toplanan bu veriler üç boyutlu(3B) nokta kümeleri gibidirler. Nokta bulutu adı verilen bu kümler tarama esnasında obje yüzeyinden veya dış etken kaynaklı hatalı verilere sahip olabilirler. Bu tip hatalı veriler diğer adıyla gürültüler, yansıma ve saçılma etkisi yüzünden objenin modellenmesini olumsuz yönden etkilerler. İyi bir obje modeli oluşturulabilmesi için bu gürültülerin belirlenip var olan nokta bulutundan çıkarılması gerekmektedir.Yüksek lisans tezi kapsamında yürütülen çalışmada lazer tarayıcılarından elde edilen bir yüzeyine ait nokta bulutu verisinde gürültüyü tespit edecek özgün bir algoritma geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için var olan nokta bulutunun üçgenlenmesi, elde edilen üçgenlerin normal vektörleri yardımıyla düzlemlere ayrılması ve düzlemde yer alan noktaların bir eşik değer karşısında büyüklükleri incelenerek gürültünün belirlenmesi sağlanmıştır. Normal vektörü yardımıyla geliştirilen gürültü eliminasyonu algoritması sayesinde bulunan gürültüler nokta bulutundan arındırılarak modellemenin diğer aşamalarını yapabilen yazılımlara hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is not possible to realize changing of the technology. Laser technology has widen to field of applicaiton and raises convenience from day to day. Industrial applications, architectural applications, object modelling, medical image processing, digital movie making, object extraction, virtual environment creating and so much fields like these, address this technology which is formed by processing of laser scanner datas.Laser Scanners which is a kind of measuring technique equipment, gather datas concerned with different objects and surfaces. These datas like point clusters with three dimension(3D). These clusters, named Point Cloud, can have some errors caused by object surface or outer factors. This kind of datas, which are named noises, influence object modelling negatively cause by reflection and scattering effects. For making a good object model, these noises must be determined and removed from the point cloud.In this study, an orginal algorithm development which determine and eliminate noises in the point cloud data that belongs to an object surface, is aimed. For this study, trangulating point cloud, separating triangles to plane by normal vectors and determining noises by comparing value of points that are on the plane with a threshold value, are proved. Noises, which is determined and eliminated from the point cloud by the algorithm with normal vector, have being ready for softwares that can make other steps of modelling.