Uluslararası proje yönetim standartlarının bilgi alanları ve aşamalarına göre karşılaştırılması ve Türk inşaat sektöründe değerlendirilmesi
Research area of international project management standards, comprasion of stages and evelation in the Turkish construction sector
- Tez No: 295694
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülkemizde inşaat projelerinin etkin biçimde yönetilmesini amaçlayan inşaat sektörüne özel geliştirilmiş bir proje yönetim standardının yokluğu, yönetim konusunda yaşanan sıkıntıların temelini oluşturmaktadır. Sektörde ayrıca, proje yönetimi konusunda temel tanım ve kavramlara ilişkin bir fikir birliği de henüz oluşmamıştır. Oysa, dünya ülkelerinde rekabet gücünü ve karlılığı arttırarak, varolan pazarda güçlenmeyi amaçlayan standartlar geliştirilmiş olup; yönetim alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Türk inşaat sektörü de, dünyada örnekleri bulunan proje yönetim standartlarını ülkemiz koşullarına ve inşaat sektörünün niteliklerine özgü biçimde uyarlayarak kullanabildiğinde, küresel rekabet gücünü arttırabilecektir.Bu tez çalışması ile inşaat sektöründe proje yönetimi süreçlerinin ve standartlarının uygulanması gerekliliği ve bunların sektöre kazandıracakları belirtilmiş; proje yöneticilerine standartlardan nasıl faydalanabilecekleri konusunda yol gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu alanda daha önce yapılmış çalışmaların, mevcut standartların, süreç ve süreç yönetimi kavramının incelendiği bir literatür araştırmasına ek olarak; proje yönetim danışmanlık firmalarıyla görüşmeler yapılmıştır. Literatür araştırması kapsamında, günümüzde dünya genelinde kabul gören ve uygulanmakta olan proje yönetim standartlarının genel amaçları, özellikleri ve bilgi alanları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Görüşmeler sırasında ise, incelenen standartların sektör içindeki bilinirliği ve kaynak olarak kullanımı, ülkemiz koşullarına uygunluğu ve adaptasyonu için yapılması gereken çalışmalar konusunda fikir alınmıştır.Bu tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların sonucunda, Türk inşaat sektörünün ihtiyaçlarına göre uyarlanan ve sektörün tamamında kabul görerek ortak kültür oluşturan bir proje yönetim standardı sayesinde, uluslararası platformda rekabet edebilecek seviyede kaliteli ve uluslararası standartlara uygun hizmet sunabilen bir yapım sektörünün oluşturulmasının mümkün olduğu görülmüştür. Ayrıca, inşaat sektörünün kaynakları verimli kullanabilen, maliyet, süre ve kalite kriterlerini sağlayan, profesyonel ve sistematik çalışan, teknolojik gelişme ve yenilikleri yakından takip eden bir yapıya ulaştırılmasının da uygun bir proje yönetim standardının kullanılması ile sağlanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lack of a project management standard in our country which is customized for construction industry and which aims to efficiently managing construction projects is the main reason behind the problems encountered in management area. Moreover, there has not been a consensus in fundamental definitions and concepts of project management area, yet. However; world countries have been widely using standards that are developed for increasing competitiveness and profitability, and for gaining power in the market. Similarly, Turkish construction industry can also enhance its global competitiveness by adopting project management standards that are customized for our country conditions and Turkish construction industry features.This thesis denotes the necessity of project management processes and standards in construction industry, and the gains that can be achieved by applying them. Additionally, it aims to lead project managers in benefiting from these standards. A literature review is conducted that investigated the previous studies about this subject, existing standards, process and process management concepts. Furthermore, interviews are conducted with project management consulting firms. Main purposes, features and knowledge areas of standards that are accepted and applied world-wide, are examined and compared within the scope of the literature review. Besides, the interviews explored the recognition level of the standards within the construction industry and their usage as a source. Additionally, their suitability to our country conditions and future work required for their adaptation to Turkish construction industry is analyzed during the interviews.According to the studies completed in this thesis, it has been recognized that, with a common project management standard prepared according to needs of Turkish construction industry, the construction industry can compete internationally and produce jobs convenient with the international standards. Besides, it has been stated that, an appropriate project management standard can provide benefits to the construction industry in terms of using resources efficiently, assuring the cost, time and quality criteria, working professionally and systematically and following the technological advances closely.