Organize sanayi bölgelerinin amaçları ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi üzerine bir araştırma
Aim of organized industrial districts and the research of Gebze Organized Industrial District
  1. Tez No: 295700
  2. Yazar: ASİYE ÇETİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Organize Sanayi Bölgeleri ülke ekonomisinde ve bölgesel merkezlerinin gelişmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Artan rekabet koşulları ve teknolojiye uyum, sanayinin mekansal dönüşümünü doğrudan etkilemektedir. Beş Yıllık Kalkınma planlarında sürekli olarak sanayinin geliştirilmesine yönelik özendirici tedbirler yer almaktadır. Kalkınma Planları hem teşvik edici hem de düzenleyici rol oynamaktadır. Dolayısıyla OSB'lerin kuruluş amaçlarının iyi belirlenmesi ve bu doğrulturda yer seçimi ve fiziksel planlamanın doğru yapılması gerekmektedir. Bölge merkezlerinin yapısı ile kurulacak OSB tür ve amaç olarak uyum sağlamalıdır.İstanbul'un metropolitenleşme sürecinde sanayi, İstanbul'un hinterlandında kalan Gebze'ye kaymıştır. Gebze stratejik önemi ve potansiyelleriyle Kocaeli'nin en çok sanayi bölgesi bulunduran ilçesi haline gelmiştir. Gebze Organize Sanayi Bölgesi de burada yer alan sanayi bölgelerinden biridir. Bu çalışma kapsamında Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluş amaçları, yer seçimi ve fiziksel planlama esasları incelenmiştir. OSB'nin Gebze'de yer almasının nedenleri araştırılmış ve yer seçimi ile kuruluş amacı arasındaki ilişki irdelenmiştir. Son olarak GOSB bünyesinde kurulan GOSB Teknopark'ın kuruluş amacından ve bölgesel gelişmeye katkısından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organized Industrial Zones has an important role in country's economy and development of regional centers. Increased competition and technological adaptation to the conditions, directly affects the spatial transformation of the industry. Five-Year Development Plan for the development of the industry as continuous measures are encouraging. Development Plans as well as stimulating play a regulatory role. So instution of GOSB should be defined clearly andsite selection and physical planning in this direction needs to be done properly. Structure of regional centers and GOSB that be established must comply each other such as kind and purpose.Industry was moved beyond to Gebze from Istanbul's hinterland ; during of metropolitan recovery of İstanbul. Gebze has become most industrialized region of Kocaeli with strategic importance and potential. Gebze Organized Industrial Zone is one of the industrial zone is located here. In the context of this study objectives of the organization, location and physical planning principles of Gebze Organized Industrial Zone ; are examined. The relation between site selection and purpose of establishment is searched and why GOSB chose Gebze. At the end; organizational goals and contribute to regional development of GOSB Teknopark as established in GOSB is discussed.