Afet sonrası rehabilitasyon aşamasında barınma uygulamalarının sürdürülebilirlik doğrultusunda irdelenmesi
Studying of post-disaster housing in rehabilitation stage in accordance with sustainability
- Tez No: 295699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGÜL LİMONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Afetler sonucu pek çok can kaybı yaşanırken, bir yandan da yapılarda meydana gelen hasarlar sonucu barınma gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Afet sonrası barınma gereksinimi acil yardım, rehabilitasyon ve yeniden yapım aşamalarıyla karşılanmaktadır. Afet sonrası barınma sürecindeki tüm aşamalarda kaynak tüketimi, ekonomik ve çevresel sıkıntılar ve kullanıcı gereksinimlerinin karşılanamaması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Acil yardım aşamasıyla ilk barınma gereksinimine cevap verilmekte fakat yerleşimlerin çevresel koşullara karşı dayanımı az olmakta ve uzun süreli kullanıma uygun olmamaktadır. Yeniden yapım aşamasıyla da kalıcı konut yapımı için çoğunlukla belli bir sürece ihtiyaç duyulmakta, dolayısıyla bu iki aşama arasında iyi işleyen bir rehabilitasyon aşamasına çoğu zaman gereksinim duyulmaktadır.Her afette çoğunlukla tekrar karşılaşılan rehabilitasyon aşamasında geçici barınma uygulamalarının uzun vadede ülke ekonomisi ve çevresel kaynaklar üzerinde yarattığı olumsuz etkiye dikkat çekilerek, her türlü karar verme evresinde sürdürülebilirlik doğrultusunda önceden planlanmış afet sonrası barınma süreciyle ortaya çıkan zararların en aza indirgenmesi hedeflenmektedir. Rehabilitasyon aşaması, iyi organize edilmiş bir afet senaryosu doğrultusunda afet öncesi planlamayla ortaya konulmazsa hem ülke kaynaklarına hem de bu barınaklarda yaşamaya mecbur kalan afetzedelere zarar vermektedir.Bu çalışma, rehabilitasyon aşamasında barınma uygulamalarının ülke ekonomisi ve çevreye verdiği zararların; afet öncesinde geliştirilmiş afet senaryosuna göre planlanmış organizasyon yapısının, iyi işleyen bir örgütlenme ile ortaya konup, geçici barınma uygulamalarının tüm yaşam süreçlerinde sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda ele alınması ile önleneceği düşüncesine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
While great number of people die after disasters, on the other hand sheltering requirement are made because of damages on the buildings. Requirement of post-disaster housing are resolved in three stages. These are emergency relief, rehabilitation and reconstruction stage. In all stages of post-disaster housing process lots of matters like source consumption, economic and environmental problems and not responding to requirements of victims are appeared. In emergency relief stage, authorities respond to first sheltering requirement but settlements are weak against environmental conditions and not suitable for using in long period. In reconstruction stage building of permanent houses mostly are long. Accordingly, a good processing rehabilitation stage are mostly needed between these two stages.By drawing attention to negative effects of temporary housing units on country economics and environmental sources, decreasing losses are aimed with beforehand planned post-disaster housing process in accordance with sustainability. If rehabilitation stage isn?t formed in accordance with a good disaster script, this stage damages to country sources and victims which are bound to live in temporary units.This study depends on thinking of preventing economic and environmental losses in post-disaster rehabilitation stage with planned good processing organization and taking on temporary housing units in accordance with principles of sustainability.