Yüksek gerilim hatları için izolatör malzeme üretimi ve kalite karakterizasyonu
High voltage insulator material for the production lines and quality characterization
  1. Tez No: 295726
  2. Yazar: MEHMET TÜRKYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Elektrik sektöründe kullanılan malzemelerin tasarım, üretim ve servis gereksinimlerin karşılanmasında güvenilir ve emniyetli kullanım koşullarının gerçekleştirilmesinde kalite sis temine duyulan gereksinimi karşılamak için kullanılan standartlar mevcut olup, bu standartlarda ürünün uluslar arası kabul görmesi amacıyla üretilmesi önemli bir ar aştırma konusudur. Üretilecek izolatörlerin kalitesini güvence altına almak amacı ile işletme verilerine dayalı uygulamalı bir çalışma planlanmıştır. İşletme koşullarına uygun üretim, yönetim ve kalite sisteminin kurulması, çalıştırılması, gerekli eğitimlerin verilerek işletme personelinin bilgilendirilerek denetime hazırlanması için gerekli, çalışmalar yapılmıştır. Kalite için gerekli denetimler, kalite değişkenleri ve bunların üretim prosesi ile olan ilişkileri analitik olarak belirlenmiştir. Yüksek gerilim izolatörleri için gerekli sistem tasarlanmış, üretimi gerçekleştirilmiş ve kalite için ön görülen Elektrik Dağıtım A.Ş. şartnameleri ve bu şartnamelere veri oluşturan ulusal ve uluslar arası standartlara uygun deneyler yapılmıştır. Kütlesi ve ağırlığı mevcutlara göre daha az, yalıtkanlığı yüksek, elektriksel özellikleri iyi ve kayıpları daha az yeni bir izolatörün kullanılabilirliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Materials used in the electricity sector in design, production and service requirements to meet the conditions for the realization of reliable and safe use of the standards used to meet the need for provision of quality fog is present, the international acceptance of these standards in order to produce the product is an important research aştırma. Insulators produced with the aim of ensuring the quality of business data, a study is planned based on the practical. Business accordance with the terms of production, management and quality system installation, operation, providing the necessary training required for the preparation of operational control personnel informed, have been studied. Necessary for quality audits, quality variables and their relations with the manufacturing process are determined analytically. Izaltörleri system designed for high voltage, production and quality conducted in the Electricity Distribution Company for the pre- specifications and data specifications that have been conducted by national and international standards. Mass and weight less than mevcutlara, high insulation, good electrical properties and the losses were less in the new usage of an insulator.