Tek 154 kv ve 380 kv enerji nakil hatları için uygun askı ve gergi izolatör zincirlerinin dizaynı
Design of suspension and tension string insulator for tek 154 kv and 380 kv power transmission lines
- Tez No: 679470
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bir enerji iletim hattının emniyetle çalışması hat yalıtım seviyesinin gerekli şekilde tasarımlanması ve korunması ile yakından ilgilidir. Bu amaçla enerji iletim hatlarında hattı yalıtmak için izolatörler kullanılır. İzolatörler atmosferik şartlara, işletme sırasında oluşacak elektriksel ve mekaniksel zorlanmalara da dayanacak nitelikte olmalıdır. 154 kV ve 380 kV'luk enerji iletim hatlarında büyük direk açıklıkları, iletken ağırlığı, iletkenlere gelen yatay ve düşey diğer yüklere ve elektromekanik kuvvetlere izolatörler dayanıklı olmalıdır. Zincir izolatörler, esnekliği, elemanların birbirine eklenebilmesi gibi özellikleri nedeniyle yüksek gerilim hatlarında çokça kullanılır. Bu çalışmada 154 kV ve 380 kV'luk enerji iletim hatlarında kullanılan zincir izolatörler incelenmiştir. İzolatör sayı ve tipinin belirlenmesinde ampirik formüller yerine yöresel özellikler göz önüne alınarak işletme esnasında meydana gelebilecek mekaniksel ve elektriksel yükler hesaplanmıştır. Bu yüklere göre buz yükü haritasında belirtilen beş bölge bazında zincir takım sayısı, eleman tipi ve eleman sayısı tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The safe operation of a power transmission line is closely related to the necessary design and maintenance of the line insulation level. For this purpose, insulators are used to disconnect the line in power transmission lines. Insulators must be able to withstand atmospheric conditions and electrical and mechanical stresses that may occur during operation. Insulators in 154 kV and 380 kV power transmission lines must be resistant to large tower spans, conductor weight, other horizontal and vertical loads on the conductors, and electromechanical forces. String insulators are widely used in high voltage lines due to their flexibility and the ability to add elements to each other. String insulators used in 154 kV and 380 kV power transmission lines are examined in this study. In determining the number and type of insulator, mechanical and electrical loads that may occur during operation are calculated by considering local conditions instead of empirical formulas. According to these loads, the number, type and design of the string insulator is made on the basis of the five regions specified in the ice load map.