Gamma halkaları
Gamma rings
- Tez No: 295725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL YEŞİLOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezde, temel cebir konuları ve teoremleri?-halkaları(Gamma halkaları) üzerinde incelendi. Halkalar konusunun önemli yapıları olan ideal, asal ideal, asalımsı ideal ve homomorfizma yapılarının ?-halkalar için tanımı verildi. Ayrıca, ?-halkalar üzerinde asalımsı ayrışım ve artan zincir koşulu ile ilgili önerme ve teoremler ispatlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic concepts and theorems for algebra are studied for?-rings (Gamma rings). Ideals, primes, primary ideals and homomorphism structures which are the important for the rings are studied for gamma rings.A theorem and a lemma related the primary representation and ascending chain condition are also given