Bakır (II)'nin kalsiyum karbonat üzerine adsorpsiyonun incelenmesi
Investigation of the adsorption of copper(II) onto calcium carbonate
- Tez No: 295739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, adsorban olarak kullanılan kalsiyum karbonat (CaCO3) kristalleri polimerik katkı maddesi varlığında üretilmiş ve SEM, BET ve X-ışınları toz difraksiyon metotları ile karakterize edilmiştir. CaCO3 kristallerinin sulu çözeltilerden bakır(II) iyonu adsorpsiyonuna temas süresi, başlangıç çözelti pH'ı, başlangıç çözelti konsantrasyonu ve adsorban olarak kullanılan kristallerinin polimer içeriğinin etkisi incelenmiştir. Yapılan tüm deneylerde denge süresi yaklaşık 40 dakika olarak bulunmuştur. Çözelti başlangıç pH'nın 5.5?7 arasında en uygun olduğu görülmüştür. Endüstriyel polimer konsantrasyonunun 1000 mg/L'den 2000 mg/L'ye artması ile adsorbanın bakır (II) iyonunu adsorplama kapasitesi %16 artmıştır.Bakır(II) adsorpsiyonu geliştirilmiş Freundlich, yalancı birinci derece ve yalancı ikinci derece adsorpsiyon kinetik modelleri ile açıklanmıştır. Deneysel sonuçlara göre bakır(II) adsorpsiyon kinetiğinin yalancı birinci derece kinetiğine daha fazla uyduğu görülmüştür.Denge verilerinin Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermlerine uygunluğu araştırılmıştır. Çalışma şartlarında bakır(II)'nin adsopsiyon izoterminin Freundlich adsorpsiyon izotermine daha uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work CaCO3 crystals used as adsorbent were obtained in the presence of polymeric additives and characterized by SEM, BET, X-Ray powder diffraction methods. The effects of contact time, initial solution pH, initial solution concentration and polymer content of crystals used as adsorbent on the adsorption capacity of CaCO3 crystals that used for ion removal from aqueus solution were investigated. As a result of the experiments performed, the equilibruim time was found as approximately 40 minutes.The optimum initial solution pH range was obtained as 5.5-7.0. The adsorption capacity of adsorbent increased 16% when the industrial polymer concentration increased from 1000 mg/L to 2000 mg/L.The modified Freundlich, pseudo-first-order and pseudo-second-order adsorption kinetic models were used to establish copper(II) adsorption. Evaluation of the data showed that the pseudo-first-order kinetic model is the most convenient model to represent the adsorption kinetic.The convenience of the equilibrium data to the Freundlich and Langmuir adsorption isotherms were analyzed. It was determined that the Freundlich isotherm fit well the adsorption isotherm of copper(II).