Mikrokanatlı eğimli boru içinde R134a'nın yoğuşmada ısı taşınım katsayısının araştırılması
Investigation of heat transfer coefficient of 134a in microfin and inclined tubes
- Tez No: 295738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBİHA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
R134a akışkanının mikrokanatlı boru içinde 0.735?0.810 MPa basınçlarda, yatayla 300, 380, 450, 600 ve 900'lik eğimlerde ters akışlı yoğuşma sırasında meydana gelen ısı transferi deneysel olarak incelenmiştir.Isı transferi oluşurken R134a buharı boru içinden yukarı doğru akarken, borunun etrafından akan soğutucu akışkan su aşağıya doğru akmaktadır. Bu deneyler sırasında Refprop programı kullanılarak, ölçülen değerlere karşılık gelen sıvı özellikleri atanmış olup, bu değerlerle ilgili çalışmalar Microsoft Excel programında çalışılmıştır.Literatürde bulunan ters akışlı yoğuşma araştırmaları incelenmiş olup, bu çalışmalarda kullanılan korelasyonlar açıklanmıştır. Deneysel çalışma sonucu elde edilen veriler yorumlanarak, maksimum ve minimum ısı transferlerinin hangi açılarda meydana geldiği ve ısı transferinin diğer parametrelerle değişimi karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reflux condensation heat transfer coefficient of R134a at 0.735?0.810 MPa pressures, and in inclination angles 300, 380, 450, 600 ve 900 with horizontal in microfin tube is experimentally investigated.Heat transfer development occurs when the vapour of R134a flows upward while cooling fluid water is flowing downward on the circumferencial surface of the test section. Refprop program is used in this experimental study to assign the fluid properties of the measured values to Microsoft Excel program.Previous studies that are studying reflux condensation are analysed and correlations in these studies are explained. The acquired data in this experimental investigation are commented, effect of inclination angle on maximum and minimum heat transfer is studied and the variation of heat transfer with other parameters are explained.